تا به حال به این نکته دقت کردین که هر کدوم از آدما چقدر توانایی عاشق کردن هر فردی رو دارن؟ فرقی نمی کنه ظاهرشون چه جوری باشه یا چقدر پول داشته باشن، بعضی از افراد می تونن به محض ورود به اتاق، در مرکز توجه قرار بگیرن. وقتی هم که اونجا رو ترک می کنن، همه خواهان تقلید از اونا هستن؛ این کاریزما یا جذبهه، یه جور جاذبه که اعتماد به نفس و عشق ورزی رو القا می کنه. کاریزما مثل زیبایی، شانس و موقعیت اجتماعی می تونه دره های زیادی رو در زندگی بگشاید. اما اینا ویژگیایی هستن که شاید به دست آوردن شون کار ساده ای نباشه، در حالی که هر کسی می تونه کاریزماتیک باشه. نکات زیر رو دنبال کنین تا یاد بگیرین چیجوری کاریزماتیک باشیم.

پول-نام-تصویر

 

۱. از خودتون اعتماد به نفس نشون بدین

کاریزما، اعتماد به نفس نیس اما نشون دادن اعتماد به نفس می تونه شما رو کاریزماتیک تر کنه، چون اعتماد به نفس شما موجب تداعی احساس خوب در بقیه می شه و تواناییای تون رو باورپذیرتر می کنه. اگه بقیه شما رو به عنوان یک فرد دارای اعتماد به نفس ببینن، طبیعتا می خوان در دور تون باشن. حالا چیجوری اعتماد به نفس داشته باشین:

 • مثبت باشین. اونایی که اعتماد به نفس دارن، کلا مثبت هستن چون اون چه که هستن و اون چه که انجام میدن رو دوست دارن. مکالمات تون رو با عیب جویی از دیگری، ایراد گرفتن از یک جای و یا انتقاد از یک شخصیت سیاسی شروع نکنین. عوضش، روی مواردی که دوست شون دارین تمرکز کنین، تا بقیه عاشق تون شن و مایل باشن کنارتون بمونن. اگه طوری به نظر بیایید که انگار از هر چیزی که سر راه تون قرار میگیره متنفرید، افراد نگران می شن که نکنه امواج منفی شما به اونا هم انتقال کنه.
 • شخصیت

 • با اعتماد به نفس حرف بزنین. حرف زدن با اعتماد به نفس به این معنی نیس که بیشتر یا بلندتر از بقیه صحبت کنین. در مورد موضوعی مهم حرف بزنین، بدون اینکه هدف تون مجاب کردن بقیه باشه. با آرامش صحبت کنین و کلام تون شفاف و رو باشه. با تغییر تُن صدا، ریتم و لحن تون، روی مهم ترین کلمات تون تأکید کنین تا کلام تون جالب و جذاب جلوه کنه. واسه تمرین صحبت کردن با اعتماد به نفس، می تونین حرفای خودتون رو ضبط کرده تا از وجود اعتماد به نفس موقع حرف زدن خود مطمئن شید.
 • آرامش

 • واسه اینکه فردی با اعتماد به نفس به نظر بیایید، در اول باید اعتماد به نفس در خودتون رو باور داشته باشین. اونایی که واقعا از اعتماد به نفس برخوردارن، هر چه که هستن، هر کاری که انجام میدن و هر ظاهری که دارن رو دوست داشته و پذیرفته ان. اگه در درون تون اعتماد به نفس رو احساس نمی کنین، روی ویژگیای خوب تون تمرکز کنین، مشکلای تون رو بشناسین و به وضعیت ظاهری تون برسین تا نشون بدین این موضوع واسه تون مهمه.
 • اگه بازم روی پرورش اعتماد به نفس داخلی تون کار می کنین به خاطر داشته باشین که صدایی پر از اعتماد به نفس، پوشش درخور و مناسب و زبون بدن خوب و قوی کمک زیادی به این موضوع می کنن.

۲. کاریزمای تون رو با زبون بدن تون نشون بدین

زبون بدن شما می تونه بیان کننده احساسات شما نسبت به خودتون باشه تا از این راه در نظر بقیه دست یافتنی تر و خوش برخوردتر جلوه کنین. زبون بدن نادرست باعث می شه تا در نظر بقیه خجالتی یا بی اراده جلوه کنین، پس باید طوری رفتار کنین که اعتماد به نفس، تعهد و زنده بودن تون رو نشون بدین. اینجا نحوه ی انجام کار اومده:

 • یک فرد کاریزماتیک، صاف وای میسته و با قدمای محکم و مصمم راه میره، با غرور در جمع ناشناسا حاضر می شه و آماده ی قبول کردن فرصتای جدیده. یک فرد کاریزماتیک به جای جمع کردن دست هاش روی سینه خود، از اونا واسه ایما و اشاره استفاده می کنه.
 • وضعیت بدنی تون رو بهتر کنین. هیچ چیزی به مثل وضعیت بدنی خوب و مناسب، نمیتونه اعتماد به نفس تون رو نشون بده. صاف بشینین و محکم بایستید، اما خشک و انعطاف ناپذیر نباشید. وقتی با کسی ملاقات می کنین دستاش رو محکم بفشارید و به چشم هاش نگاه کنین. هنگام حرف زدن با دیگری و یا حتی وقتی که فقط منتظر هستین، زبون بدن مثبتی از خود نشون بدین. رو به کسی که با اون حرف میزنین بشینین، پاهای تون رو روی هم نیندازید، بازوهای تون رو هم ضربدری نکنین و دستای تون رو هم از صورت تون دور نگه دارین. نگاه تون آروم باشه، بی قرار نباشید و نگرانی و اضطراب رو هم منتقل نکنین.
 • به حرکات تون دقت کنین. وقتی صحبت می کنین، زبون بدن تون مکمل گفتارتانه؟ نگران، بی دقت و یا خسته و دل زده به نظر نمی رسید؟ اگه در مورد چیزی هیجان زده باشین، زبون بدن تون این هیجان رو منتقل نمی کنه؟
 • جلوی آینه تمرین کنین. جلوی آینه صحبت کنین و یا حتی وانمود کنین در حال گفت وگو با کسی هستین. چشمای تون چیجوریه؟ دستای تون چه جوری؟ مثل یک سیاست مدار زرنگ حرف میزنین یا یک شخصیت کاریزماتیک؟ در صورتی که کسی حتی صدای تون رو نشنود، متوجه انتقال احساسات شما میشه؟ به طور همیشگی تمرین کنین و مواردی رو که واسه بهتر شدن باید روی اونا کار شه، یادداشت کنین.

 • سعی کنین زبون بدن کسی که با شما گفت وگو می کنه رو تقلید کنین، در این صورت میتونین به شکل ای غیرکلامی بهش نزدیک تر شید. اگه طرف مقابل تون سر و دستش رو خیلی حرکت می ده شمام می تونین همین کار رو انجام بدین، البته اگه فرد خیلی با احتیاط و موقری باشه نباید خیلی از حرکات سر و دست تون استفاده کنین.
 • وقتی مشغول صحبت کردن با بقیه هستین، به چشمای شون نگاه کنین. نه به این معنا که بهش خیره شید اما این طور هم نباشه که جز طرف مقابل به دور و برتان و هر جای دیگر نگاه بندازین. نه فقط با صدا بلکه با چشمای تون هم توجه شون رو جلب کنین. موبایل و ساعت تون رو چک نکنین یا دنبال صحبت با کسی غیر از فرد مقابل تون نباشید، وگرنه به نظر می رسه حواس تون به گفت وگوی تون نیس.
 • به زبون بدن افراد دیگر هم توجه کنین. ببینین حرکات اونا چقدر مصنوعیه یا با کلام شون موافق نیس. این افراد، بی ثبات یا غیرقابل اعتماد از آب در بین. حتما کسائی رو هم می ببینن که از زبون بدن شون فوق العاده خوب استفاده می کنن. اونا کلا کسائی هستن که از مهارتای ارتباطی مؤثری برخوردارن و قابل اعتمادتر و سزاوارتر به نظر می رسن. این افراد معمولا هنرپیشهای موفق، رهبران مذهبی و محققان هستن. در مورد استفاده از زبون بدن، نمونه های خوب و بد رو پیدا کرده، بعد با دقت به اونا نگاه کنین و نکات لازم رو یاد بگیرین.
 • موقع دیدار با افراد بدون هیچ دلیلی لبخند بزنین. لبخند شما نشون دهنده ی اشتیاق تون واسه آشنایی با طرف مقابله.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری کار پیدا کنیم؛ ۸ پیشنهاد کاربردی واسه جویندگان کار

۳. به بقیه احساس خاص بودن بدین

فرقی نمی کنه با کی صحبت می کنین، باید همیشه سعی تون این باشه که طرف مقابل تون رو جذب کنین و رفتارتون حس خاص بودن رو تداعی کنه. واسه داشتن کاریزمای واقعی، باید بتونین در مورد هر موضوعی با هر کسی صحبت کنین و یک شنونده ی خوب و با دقت باشین. چگونگی انجام این موارد در زیر آورده شده:

 • با هر کسی که صحبت می کنین، هم سطح با اون شید. مثلا اگه با یک کارفرمای احتمالی، گروهی از خیرین سرمایه دار، یک کودک، یک ناشناس، و یا یک دختر یا پسر جذاب و خوش تیپ صحبت می کنین اونا رو بالاتر یا پایین تر از خودتون قرار ندین. به هر فرد در جایگاه خود احترام بذارین و توقع داشته باشی که اونا هم همین طور پذیرای شما باشن.
 • به زندگی بقیه علاقه نشون بدین. بدون کنجکاوی در کار بقیه، از اونا سؤالایی رو در مورد زندگی شون، سوابق شون و یا نظرشون در مورد موضوعاتی خاص بپرسید. شما با مهم نشون دادن کارایی که انجام میدن به اونا می گین که به افکارشان احترام می ذارین.
 • وقتی بقیه با شما حرف میزنن با علاقه مندی به صحبتای شون گوش بدین و توجه کامل به حرفای شون داشته باشین. با حرکت سر یا با کلامی کوتاه، هم دلی و توافق تون رو اعلام کنین، مثلا «می فهمم» یا «درسته» تا اون مطمئن شه که بهش گوش میدید و به چیزی که می گه علاقه دارین. اگه سرشانه ی طرف مقابل رو کمی لمس کنین، توافق یا هم دلی تون رو با حرفای اون نشون داده و این احساس رو بهش میدید که رابطه خوبی با اون برقرار کردین.
 • اسامی افراد رو یاد بگیرین و اونا رو به نام شون صدا کنین تا در دیدارهای دوباره، راحت تر اسم شون رو به یاد بیارین.
 • در اعلام ارادت به بقیه دست و دل باز باشین اما ریاکاری نکنین، از طرف دیگر اعلام ارادت و تشویق اونا رو هم با وقار و مهربانی قبول کنین اما هیجان زده نشید.
 • یادتون باشه کاریزماتیک بودن به معنی راضی نگه داشتن بقیه نیس. واسه افراد کاریزماتیک طرز فکر مردم خیلی اهمیتی نداره، اونا کلا با جذبه بوده و با تکیه بر ویژگیای خودشون کاریزماتیک هستن.

۴. شوخ طبع باشین

واسه اینکه ببینیم چیجوری کاریزماتیک باشیم، باید شوخی کردن رو فراموش نکنیم. یک فرد واقعا کاریزماتیک باید بتونه خیلی راحت بقیه رو بخندون. یکی از اخلاقای کسی که همه دوست دارن با اون باشن اینه که قادر باشه گروهی رو بخندون و سر ذوق آورد. شما باید بتونین با شوخ طبعی تون بقیه رو عاشق خود کنین. چگونگی انجام این کار در زیر اشاره شده:

 • شوخ طبعی رو از خودتون شروع کنین. اگه یاد بگیرین چه جوری خودتون رو دست بندازین، بقیه جذب اعتماد به نفس تون شده و با شما راحت تر هستن. واسه این کار حتما نباید خودتون رو کوچیک کرده تا به اونا بگید که به عیبای تون واقف هستین و اجازه بدین بقیه هم در خندیدن به ایرادهای تون شریک شن. اگه بتونین از عهده ی این کار بربیایید، یعنی از کاریزمای واقعی بهره مند هستین.
 • یاد بگیرین با افراد جور واجور رفت و اومد داشته باشین. شما باید با ذوق و قریحه ی فرد یا گروهی که در حال گفت وگو هستین آشنا و هماهنگ باشین. اگه با کسائی صحبت می کنین که شوخ طبعی شون، وقیحانه یا تهاجمیه، از همراهی با اونا نترسین. اما اگه در جمعی با روحیه ی حساس یا در کنار یک بزرگ تر هستین، لحن شوخی تون رو ملایم کرده و به شوخیای کوتاه و غیرتهاجمی بسنده کنین. موقع ملاقات اول با افراد، با احتیاط باشین. نباید با لحن یا شوخی نامناسب کسی رو عصبانی کنین یا برنجانید.
 • خودتون رو واسه خنداندن بقیه خیلی به زحمت نیندازید. قرار نیس هر پنج ثانیه یک بار بامزه گی و شوخ طبعی تون رو نشون بدین. یک شوخی یا لطیفه ی به موقع می تونه تا مدت طولانی اثرش رو حفظ کنه. کیفیت رو به کمیت ترجیح بدین و در طول یک گفت وگو، به چند شوخی مناسب بسنده کنین.
 • طناز بودن رو تمرین کنین. اگه با کسی راحت هستین و قصد جذب اونو دارین، می تونین با شوخی کردن با اون، طنازی رو یاد بگیرین. این کار شما رو بهش نزدیک تر می کنه و نشون می ده هیچ چیزی رو خیلی جدی نمی گیرین. فقط حواس تون باشه کسی رو انتخاب کنین که ظرفیت پذیرش شوخیاتون رو داشته باشه.

۵. دلنشین و سرگرم کننده باشین

واسه اینکه واقعا کاریزماتیک باشین نه تنها باید بتونین گروهی از افراد رو جذب کنین، تحت اثر بذارین و به اونا گوش بدین، بلکه باید در سرگرم کردن بقیه مهارت کسب کنین و همیشه موضوع جالبی واسه مطرح کردن داشته باشین، تا بقیه ناخودآگاه به شما تمایل پیدا کنن و عاشق تون شن. چگونگی انجام کار به شکل زیره:

 • همه فن حریف باشین. یک فرد واقعا کاریزماتیک باید بتونه با افراد جور واجور در مورد موضوعات جورواجور صحبت کنه. شما باید خوب بخونین. هر روز، روزنامه بخونین و علاقه مندیای متنوعی داشته باشین، مثلا زبونای خارجی و هنر مدرن، تا بتونین در مورد این موضوعات با هر کسی بحث و گفت وگو کنین.
 • می تونین بافرهنگ بودن و علم (حتی به میزان کم) در مورد سیاست، تاریخ، علم و ادبیات رو تمرین کنین، تا بتونین مکالمه با طرف مقابل تون رو پیش ببرین.
 • قبل از حرف زدن فکر کنین. در ارتباطات روزمره تون از زواید کم کرده و سعی کنین هر کلمه ای که در گفتارتان استفاده می کنین ارزش معنایی داشته باشه و پیش از اینکه دهن تون رو باز کنین، به چگونگی بیان اون عبارت فکر کنین. اگه چیز مهمی واسه گفتن ندارین، ساکت بمونین. شاید عجیب به نظر برسه اما محدود کردن کلام تون، موجب جالب تر شدن بیان تون میشه.
 • با احساسات تون رابطه برقرار کنین. تحقیقات نشون داده افرادی که کلا کاریزماتیک بودن خود رو باور دارن، احساسات قوی تری داشته و می تونن با احساسات بقیه هم رابطه برقرار کنن. از بیان احساس خشم ، درد، شعف یا اندوه تون نترسین و از انتقال احساسات و هیجانات تون به شکل ای مناسب، باکی نداشته باشین.
 • احساسات و افکارتان رو آزادانه بگید. معمولا افراد تمایل دارن افکار و احساسات شون رو از همدیگه مخفی کنن، البته قصد بدی هم ندارن، اما کسی که رو راست و بدون خجالت یا رفتار عجیب و غریب باشه میتونه تا هر کسی رو جذب کنه. اگه بتونین با راستی و سادگی رابطه برقرار کنین و به بقیه هم کمک کنین تا اینطور باشن، در راه کاریزماتیک بودن قرار گرفتین. البته، استثناهایی هم هست؛ چیزی نگید که طرف مقابل تون احساس ناراحت بودن کنه یا بخواد از شما فاصله بگیره.

منبع : wikihow.com

 


دسته‌ها: آموزشی