نوشتن یک انگیزه نامه تأثیرگذار واسه خواسته شغل، بسیار مهم و البته رقابت برانگیزه. اگه شمام به دنبال نوشتن انگیزه نامه مفید و مؤثری هستین، با ما همراه باشین تا کلا و کوتاه اصول نوشتن انگیزه نامه رو واسه تون توضیح بدیم.

 

روش نوشتن انگیزه نامه

وقتی واسه استخدام و دعوت به مصاحبه شغلی اقدام می کنین، تنها در حدود ۲۰ ثانیه واسه تحت اثر قرار دادن مدیر استخدام فرصت دارین. پس واسه نوشتن انگیزه نامه خود باید دقت خود رو به کار بگیرین و خلاصه نویسی رو دید کنین.

انگیزه نامه باید بیشترین حد یک صفحه یا کمی کمتر باشه. سعی کنین انگیزه نامه تون منحصربه فرد باشه. درسته که باید ایده ها و ساختارهای کلی رو رعایت کنین اما حواس تون باشه که این به معنای کپی ورداری محض نیس و خواننده انگیزه نامه نباید احساس کنه که متن جلو اون، قبلا به هزار نفر دیگر هم تقدیم شده.

مهم ترین مواردی که باید در انگیزه نامه اشاره شن، از این قرار هستن:

 • نام و اطلاعات تماس با جزئیات؛
 • نام و نشانی شرکت و سازمانی که خواسته همکاری با اونو دارین؛
 • تاریخ نوشتن انگیزه نامه؛
 • مشخص کردن مخاطب انگیزه نامه به شکل آقای/خانوم؛
 • محتوای خواسته انگیزه نامه؛
 • عبارات مؤدبانه و قابل احترام تشکرآمیز پایانی نامه؛
 • امضا.

ساختار نگارشی انگیزه نامه

دو ساختار کلی واسه نوشتن انگیزه نامه هست:

 1. نوشتن مقدمه، متن نامه و نتیجه گیری به شکل ۳ بند؛
 2. نوشتن ۳ تا ۷ بند کوتاه تر که در اونا به اختصار درباره خواسته شغلی خود صحبت می کنین. در این روش بهتره واسه هر بندی که می نویسید از ۱ تا ۳ جمله استفاده کنین.

از هر کدوم از دو ساختار پیشنهادی که استفاده می کنین، باید به جذابیت متن دقت کنین.

قدم اول: تعریف مسئله

سعی کنین تموم اطلاعات مربوط به شرکتی رو که واسه اون خواسته می نویسید، بخونین و بدونین. باید بفهمین که دلیل علاقه اونا به جذب نیروی جدید طبق چه احتیاج و کمبودیه. در این صورت می تونین دقیقا به قلب هدف بزنین، از احتیاج و خواسته ی اونا حرف بزنین و راهکارهایی رو که در آستین دارین، به اختصار مطرح کنین.

با این کار، اعتماد اونا رو واسه اضافه کردن عضوی جدید جلب می کنین. نشون میدید شما همون قطعه ی گم شده از پازل سازمان اونا هستین که در جست وجویش هستن.

قدم دوم: پیشنهاد راه حل

باید نشون بدین که اونا به شما احتیاج دارن. پس، از مهارت ها، دستاوردها، تحصیلات و تجربه هاش بگید و اجازه بدین اونا متوجه یکی بودن شما با احتیاج شرکت و سازمان شون بشن. باید چشم انداز جالب توجهی از حضور احتمالی تون واسه خوانندگان انگیزه نامه ترسیم و تصویر کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری واسه خودمون اهداف شغلی بلندپروازانه اما واقعی تعریف کنیم؟ 

قدم سوم: نتیجه گیری شسته ورُفته

در این بخش هم مثل مقدمه باید با اعتماد به نفس و به روشنی از تخصص و میل وعلاقه تون به حضور در شرکت حرف بزنین. بیان این علاقه و میل می تونه به شکل جملاتی این چنینی باشه: «من خیلی مایل هستم که نقشی در پیش برد اهداف سازمان شما داشته باشم. یا بنده علاقه مند هستم که در پیش برد اهداف سازمان نقشی داشته باشم و… .»

رعایت موارد عنوان شده نشون می ده که شما فردی مشتاق، پرانرژی و سخت کوش هستین.

مدیر پیشرفت کسب وکار، مسئول تأمین امنیت معاملات و کشف فرصتای جدیده. اگه فردی خواستار دریافت اینجور پُستی در سازمانیه باید دارای این ویژگیا باشه: لیاقتا و مهارتای لازم سازمانی، مهارتای حل مسئله، روابط عمومی قوی، توانایی ارائه و سخنرانی، مهارتای گفتگو، علم در مورد کسب وکار و هوشمندی تجاری.

مثالی در این مورد:

نام و نام خانوادگی: ن.ش (در این قسمت اطلاعات تماس تون رو می نویسید)

مدیر پیشرفت محصول

(در این قسمت هم اطلاعات تماس شرکت مخاطب تون رو می نویسید)

تاریخ: …/…./۱۳۹۶

آقای/خانوم …

با مشاهده ی آگهی شرکت محترم تون واسه جایگاه شغلی مدیریت پیشرفت محصول در سایت… به سرعت رزومه ی خود رو ارسال کردم. چون بسیار فکر میکنم که مهارت، تخصص و تجربه بنده با این جایگاه شغلی یکی بودن و هم خوانی داره.

زمینه کاری شرکت… بخش ی فناوری و نرم افزاره و نیروهایی زبده و بااستعداد در اون فعالیت می کنن. همین موضوع انگیزه ای واسه علاقه من به همکاری با اینجور مجموعه ایه؛ مجموعه ای که ارزش سخت کوشی و نخبه پروری رو خوب می دونه و این موضوع در نتایج اون نمایانه.

در بین ۶ سال تجربه فعالیت در بخش ی مدیریت پیشرفت کسب وکار، مهارت ها و دستاوردهای بنده می تونه همراه با سخت کوشی، رعایت اخلاق کاری و توجه به استانداردها و معیارها با مجموعه کاری شما هماهنگ بشه.

مهارت ها و زمینه کاری بنده در موقعیتای شغلی سابقم به این شرحه:

 • توانایی و مهارت پیشرفت تیمی پویا و منظم؛
 • تمرکز بر اهداف مشخص و سعی و اطمینان یافتن از تحقق اهداف؛
 • درک اهمیت مدیریت روابطی محکم با ارباب مراجعه.

سوابق و رزومه کاری بنده در پیوست تقدیم شده و در اون مهارت ها، تجارب و تحصیلاتم قید شده. از توجه و توجه شما کمال تشکر رو دارم و امیدوارم این رابطه باعث همکاری سازنده بشه.

سپاس و تشکر

ن.ش
دسته‌ها: آموزشی