باکلاسی ربطی به مغرور بودن نداره. شما باید احترام رو گسترش بدین و این یعنی احترام واسه همه، که شامل خودتون هم می شه. حواس تون باشه با بقیه مؤدبانه رفتار کنین و احترامی اصیل و بی غل و غش رو در اونا مشخص کنین. به خودتون اعتماد داشته باشین، جوری که دوست دارین لباس بپوشید و متناسب با اون رفتار کنین. نوشته زیر رو بخونین تا ببینین چیجوری باکلاس باشیم.

 

بخش اول: باکلاس لباس بپوشید

۱. خودتون رو درگیر مُد نکنین

لذت بردن از مُد یا خریدن لباسایی که واسه تون جذابه هیچ ایرادی نداره، اما از لباسایی که مناسب اندام تون نیستن یا رنگایی که به شما صرف نظر کنین.

 • بنده ی مُد نباشید، چون در این صورت، مسخره، وسواسی یا سطحی به نظر می رسه. لباس شما باید شخصیت تون رو بالا ببره، نه اینکه شخصیت جدیدی واسه تون ایجاد کنه یا تغییرش بده. این پیشنهاد در جنبه های خیلی از زندگی کاربرد داره؛ جنبهایی که «همرنگ جماعت شدن» ممکنه شما رو تحت فشار بذاره. واسه شیک بودن کافیه کمی هوشمندانه لباس بپوشید.
 • شخصیت

۲. خودتون رو با ظاهری تمیز و منظم جدا کنین

ظاهر عالی داشتن، نصف باکلاس بودنه. لباسایی بپوشید و از زیورآلاتی استفاده کنین که خوب و مناسب بدن تون باشن و هیچوقت چیزی نپوشید که با اون احساس راحتی ندارین. شما مجبور نیستین گرون ترین لباس مغازه رو به تن داشته باشین یا حتی همین لباسای گرون رو در یک حراجی خوب بخرین، بلکه بهتره به دنبال ظاهری منحصربه فرد و سبک و سنگین کنین.

 • تمیزی و بهداشت بسیار مهمه. هر روز دوش بگیرین و همیشه در جاهایی که واسه اولین بار حضور پیدا می کنین با احساس و ظاهری تازه و سرحال حاضر شید.

۳. لباس غیر رسمی نپوشید

اگه می خواید واسه مکانی رسمی یا تقریبا رسمی لباس بپوشید، بهتره شرایط رو خوب درک کنین. اگه کمی رسمی تر لباس بپوشید، بهتر از اینه که لباس غیر رسمی به تن داشته باشین. نباید واسه حضور در یک محفل رسمی از لباس جین استفاده کنین

 • در مورد عُرف و رسوم پوشش جایی که قراره برید، اطلاعات کسب کنین و در صورت سردرگمی از میزبان یا دوستانی که اونا هم قراره بیان پرس و جو کنین.

۴. جوری به نظر نرسید که انگار شب قبل تا دیروقت مهمانی بودین

با نشونه های به جا مونده از مهمانی شب قبل، جایی نرید. مثلا آثار آرایش به جا مونده از مهمانی شب رو از صورت تون پاک کنین و دوش بگیرین. هر جایی که قراره برید حتما باید نشون دهنده ی این باشه که آماده ی شروع یک روز جدید هستین.

 • حتی اگه شب سختی رو گذرونده اید، نگید: «خسته و خواب آلودم»، این اصلا باکلاس نیس.

۵. قبل از خروج از خونه، منظم باشین

ریمل زدن، شونِه زدن، بستن دکمها، بستن بند کفش و… رو در جای عمومی انجام ندین. یعنی کارای لازم واسه آماده شدن و منظم بودن رو پیش از خروج از خونه تموم کنین. قبل اینکه از خونه بیرون برید، ریمل و رژلب تون رو بزنین، لباس تون رو منظم کنین و هیچ کدوم از اینا رو واسه بیرون از خونه باقی نذارین .

 • زیرپوش تون نباید معلوم باشه.

۶. لباس و پوشش تون متناسب با جلوه ای باشه که می خواید از خودتون نمایش بدین

خوبه که بخواهید زیبایی هاتون رو به رخ بکشین، اما جلوه گری بیشتر از حد ممکنه اثر منفی داشته باشه، به ویژه اگه در هدف جایی که در اون حضور پیدا کردین نگنجد. پوشش تون رو هوشمندانه انتخاب کنین و با اون راحت باشین.

۷. در همه حال خوش ژست باشین

بخشی از باکلاس بودن، داشتن ژستِ خوب و زبون بدن مناسبه. کمرتون رو صاف نگه دارین، به جای اینکه به پایین نگاه کنین نگاه تون به جلو باشه و تا جایی که می تونین شونِهاتون رو پایین نیندازید. دستای تون رو روی سینه ضربدری نکنین، اونا رو دو طرف تون نگه دارین تا سینه تون فراخ باشه. اگه سرتون رو بالا بگیرین، هم احساس باکلاس بودن می کنین و هم باکلاس به نظر می رسین. وقتی هم که می شینین، قوز نکنین.

بخش دوم: باکلاس حرف بزنین

۱. بددهنی نکنین

بددهنی کردن اصلا باکلاس نیس. اگه دل تون می خواد بددهنی کنین و فحش بدین، برید داخل حموم یا دستشویی، شیر آب رو باز کنین و بذارین هر حرف زشتی در دهن تونه بیرون بیاد یا اینکه به در و دیوار بدوبیراه بگید! اما اجازه ندین بقیه بددهنیای تون رو ببینن، چون فرد بی ارزشی به نظر می رسه. اگه هم دلیل توهین کردن و فحش دادن هاتون اینه که عصبانی هستین و نمی دونین چه جوری خشم تون رو کنترل کنین، پس بدونین این حالت، نشونه روشنِ بی کلاس بودنه!

 • از بددهنی کردن در انظار عموم و حتی مهم تر از اون از بددهنی کردن نسبت به افراد خاص پرهیز کنین.

۲. پشت سر بقیه حرفای خوب بزنین

بله درسته؛ به جای اینکه در مورد خنگی، جلفی، یا آزاردهنده بودن کسی که حضور نداره حرف بزنین، سعی کنین در غیاب اون در موردش چیزای خوب و خوب بگید. این کار نشون می ده باکلاس هستین و به اندازه کافی معتمد به نفس و خونسرد هستین که به جای صحبت در مورد نقاط ضعف بقیه، از خوبیا و نقاط قوت اونا سخن می گین.

 • اگه در غیاب افراد، خوبی هاشون رو تشویق کنین، فردی مثبت و متین جلوه می کنین، نه کسی که همیشه دنبال کمبودهاست.
 • اگه همیشه در حال غیبت کردن باشین، مردم فکر می کنن آدم بی کلاسی هستین، چون به حریم شخصی و حدومرز بقیه احترام نمی ذارین.

۳. صداتون بلندترین صدای جمع نباشه

تا به حال شده در یک مهمانی کسی وارد شه و به شما بگه: «وقتی جلوی ساختمان بودم فهمیدم درست آمدم، چون صدای تو رو شنیدم»؟ پس در این صورت بهتره صدای تون رو پایین بیارین. همین که صدای تون قابل شنیدن باشه کافیه. فکر نکنین حتما باید فریاد بکشین یا صداتون رو بالا ببرین تا حرف تون رو ثابت کنین. آروم و ملایم حرف بزنین، حتی اگه در یک جمع شلوغ هستین؛ این نشونه باکلاس بودنه، چون این پیام رو میرسونه که به اندازه کافی اعتمادبه نفس دارین و مجبور نیستین داد بکشین تا توجه بقیه رو به خودتون جلب کنین.

 • اگه در مورد تُن صداتون دودلی دارین، از دوستان تون بخواهید به بلندی صداتون امتیاز بدن. اگه امتیازات نزدیک به ۱۰ بود، پس حتما تُن صدای تون رو پایین بیارین.

۴. درباره میزان باکلاسی تون حرف نزنید

کسائی که فکر می کنن باکلاس هستن، به دلایلی دوست دارن در مورد باکلاس بودن شون حرف بزنن، به ویژه در مقایسه با کسی که «کلاس» نداره یا بی کلاسه. مثلا اگه دیدید در حال گفتن این جمله هستین که «من دختر باکلاسی هستم…»، پس اون قدرها هم باکلاس رفتار نمی کنین. اجازه بدین بقیه تشخیص دهند شما واقعا چقدر باکلاس هستین، نه اینکه خودنمایی کنین یا لاف باکلاس بودن بزنین.

 • ایده آل اینه که اگه شما باکلاس هستین، هیچوقت از کلمه «باکلاس» استفاده نکنین.

۵. پیشه بقیه، آروغ نزنید

آروغ زدن در جمع، خوب و خنده دار یا راهی واسه سرگرم کردن دوستان نیس. اگه عادت کردین محض خنده و شوخی، آروغ بزنین، لطفا دیگر ادامه ندین! اگه تصادفا و غیرارادی آروغ زدید، ایرادی نداره. دست تون رو جلوی دهن تون بگیرین و عذرخواهی کنین.

۶. واسه استفاده از گوشی موبایل تون، آداب خاص و مناسبی داشته باشین

اگه باکلاس هستین، پس هر ۵ ثانیه گوشی تون رو چک نکنین. وقتی در بین جمعی هستین، به کم این کار رو انجام بدین. گوشی موبایل تون رو روی ویبره یا تک صدای کوتاه بذارین و وقتی در بین جمع هستین، شروع به حرف زدن در مورد شخصی ترین مسائل تون نکنین. فقط وقتی تنها هستین با تلفن تون حرف بزنین تا حرفای کسی رو قطع نکنین، مگه اینکه موردی فوری پیش اومده باشه.

 • واقعا بی ادبیه که در یک جمع بذارین تلفن تون هر دو ثانیه یه بار زنگ بخورد.

۷. لحن تون ملایم باشه، حتی وقتی عصبانی هستین

وقتی در جمع هستین، حتی اگه همسرتون، بهترین دوست تون یا یک فرد ناشناس واقعا خشمگین تون کرد، شما باید یک نفس عمیق بکشین، چشمان تون رو ببندید، آروم حرف بزنین و کلا خونسردی تون رو حفظ کنین. اجازه ندین کسی شما رو در حال داد و فریاد زدن ببینه. البته سعی کنین در خلوت تون هم این کارا رو نکنین!

 • یادتون باشه اگه داد و بیداد نکنین، معمولا بهتر می تونین حرف تون رو بزنین.

۸. در مورد میزان درآمد حرف نزنید

اینکه در مورد میزان درآمدتان و میزان سرمایه تون حرف بزنین یا درباره اینکه اتومبیل یا لباس یا گوشوارهای جدیدتون چقدر می ارزه یا حقوق تون افزایش پیدا کرده، باکلاس نیس. در مورد میزان درآمد پدر و مادرتان، همسرتون، دوست صمیمی تون یا هرکی دیگری صحبت نکنین؛ این کار اصلا باکلاس نیس.

 • هیچوقت از بقیه در مورد میزان درآمدشان سؤال نکنین.

بخش سوم: باکلاس رفتار کنین

۱. با اصالت باشین

اگه باکلاس هستین، طوری زندگی کنین که باعث سربلندی و افتخارتان باشه. اگه معمولا با نیرنگ و خودنمایی زندگی می کنین، حتما دلیلش رو بررسی کنین. کسی که منش و طرز رفتارش همراه با بزرگواری و غرور باشه، هیچوقت احتیاج نداره پشت یک نقاب مخفی شه. اگه نتونین خود حقیقی تون رو به بقیه نشون بدین پس اونا کی رو می بیننن؟ دست از خودنمایی وردارین. شاید از شنیدن اینکه شما باید خودتون باشین خسته شدین، اما این واقعیت داره. خودنمایی و ظاهر سازی مانع باکلاس بودن تون می شه.

 • شما مجبور نیستین در تموم موقعیتا و شرایط ۱۰۰درصد خودتون باشین. مطمئنا باید خودتون رو بسته به شرایط موافق کنین؛ مثلا بین صحبت با استادتان یا با بهترین و صمیمی ترین دوست تون. اما در کل و ذاتا باید همیشه خودتون باشین و اصالت تون رو حفظ کنین.

۲. متکی به خودتون باشین

شما باید باادب و مبادی آداب باشین، اما واسه خوب بقیه سر تعظیم فرود نیارین. اگه این نکته رو رعایت کنین، بعدا می بینین که چه امتیازاتی نصیب تون می شه. وقت و زمان در دسترس بودن تون رو محدود کنین و در برخورد با بقیه واسه خودتون حد و حدودی مشخص کنین تا اونا هم از حریم شخصی تون خبردار شن. به جای اینکه همیشه درگیر مشغله ها و برنامه های جورواجور باشین، زمانی رو به خودتون اختصاص بدین تا خود واقعی تون رو بهتر بشناسین؛ این روش خیلی باکلاسه!

 • بقیه شما رو به عنوان فردی خاص می بیننن و احترام بیشتری واسه شما قائل می شن.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری باهوش شیم؛ ۹ نکته طلایی واسه اینکه مثل خیلی باهوش ها باشیم

۳. جسور باشین

از طرز تفکر عمل پذیر – بداخلاق دست وردارین؛ با این روش تفکر در آخر سردرگم و دستپاچه میشید. جسارت و بی باکی نشون دهنده ی پختگی، با فکر بودن و اعتمادبه نفسه. باکلاس بودن احتیاج به تعادل فکری داره و جسارت از اولویتای اون به حساب میره.

۴. خودنمایی به دانایی نکنین

وقتی در گروه یا پیش کسی هستین و صحبت در مورد موضوعی پیش میاد که اطلاعی درباره اش ندارین، مصلحت اینه که بگید الان اطلاعی در این مورد ندارین، یا اگه می خواید خودتون ادامه بحث رو در دست بگیرین، درباره اون موضوع سؤال کنین و ببینین کی در این مورد آگاهی خاصی داره. این طر رفتار نه تنها بلوغ و پختگی شما رو میرسونه، بلکه نشون می ده تا چه حد روشنفکر هستین.

 • وقتی چیزی رو نمی دونین و این نبود آگاهی رو تأیید می کنین، بقیه احترام بیشتری به شما می ذارن.

۵. با بقیه همون گونه رفتار کنین که دوست دارین با شما رفتار کنن

یک قانونِ طلاییِ قدیمی هست که می گه با همه، چه بزرگ و چه کودک، همون طور رفتار کنین که توقع دارین با شما رفتار کنن. مثلا قبل اینکه دعوت به شام رو کنسل کنین به بقیه رسما آگاهی بدین، صدای کسائی باشین که نمی تونن صدای خودشون رو به جایی برسانند، با پدر و مادرتان تماس بگیرین و خودتون خبره ها رو به گوش شون برسونین، از دوستان تون خبر بگیرین و از حال خودتون هم به اونا خبر بدین؛ اینا نمونه های ساده ی رفتاری هستن که کلاس و اصالت شما رو می رسانند.

 • دوستانی رو برگزینید که ارزشای مشترکی با شما داشته باشن.
 • با همه افراد جوری رفتار کنین که گویی با شما برابرند، مگه اینکه خودشون ثابت کنن از شما پایین تر هستن. به همه با دید خوش بینانه نگاه کنین.
 • همیشه و همیشه به بزرگ ترا احترام بذارین. بی ادبی کردن نسبت به بزرگ ترا، بی بروبرگرد نشونه بی کلاس بودنه.

۶. واسه پذیرش تغییرات مثبت و رشدِ فردی آماده باشین

خودتون رو سرزنش نکنین، بلکه پذیرای تغییرات سازنده باشین. در دنیای امروز ما، تغییر پرهیز ناپذیره. شمام بخشی مثبت و انعطاف پذیر از این دنیا باشین و به بقیه هم همین راه رو نشون بدین. به جای اینکه مثل کبک سرتون رو در برف فروکنید، با زندگی روبه رو شید، بقیه هم ناگزیر میفهمن شما کسی هستین که عقاید و پندارهای تون ارزشمنده.

 • در کلاسایی ثبت نام کنین که مهارتای پیشرفت فردی و مهارتای جدیدی به شما بیاموزند.
 • یادتون باشه، یادگیری هیچوقت پایانی نداره. این که فکر کنین همه چیز رو میدونید اصلا باکلاس نیس.

۷. مطلع و آشنایی

کار عاقلانه اینه که از نظر سیاسی، فرهنگی و مذهبی آشنایی. حتی آسونترین علم هم می تونه فرد رو از شرمنده شدن و به دردسر افتادن و دست و پاچلفتی جلوه کردن نجات بده. اگه از قبل میدونید قراره با کسی که زمینه علمی یا تحصیلی متفاوتی با شما داره ملاقات کنین، خوبه کمی در مورد علم اون تحقیق کنین و اطلاعات بیشتری کسب کنین تا دچار اشتباه و خجالت نشید.

 • اهل مطالعه باشین. این مسئله بخشی مهم از باکلاس بودن و حفظ کلاس و پرستیژ در گفتگوهاست.

۸. تشخیص بدین چه زمانی واسه خواسته کمک مناسبه، اما رفتارتون به دلیل ناتوانی و ناامیدی نباشه

واسه یک آدم باکلاس، بیان عجز و ناتوانی مثلِ مرگه. یک نفس عمیق بکشین، قوی باشین و با ظرافت و متانت با موقعیت پیش اومده کنار بیایید. نتیجه هر چه که باشه، شما پیروز هستین. اگه کنترل امور از دست تون خارج شد و شما احساس پریشونی و ناتوانی کردین، از یک دوست صمیمی یا یکی از اعضای خونواده کمک بخواهید.

خونواده

 • اینکه قبول کنین مشکلی دارین و سعی در برطرف کردنش داشته باشین، باکلاسه. نبود پذیرش مشکل، یعنی بی کلاسی.

۹. مسئولیت پذیر باشین

افراد باکلاس خودشون کارای مربوط به خودشون رو انجام میدن، مثلا در یک رستوران طبیعیه که تمیز کردن میز و چیدن اونو کسائی بکنن که کارشون همینه، اما در مواردی غیر از این، افراد باکلاس، خودشون رو مسئول زباله ای که تولید کردن میدونن یا وسایل شون رو خودشون حمل می کنن و انتظار ندارن بقیه واسه شون این کار رو بکننن. زمانی که کسی لطفی در حق شون می کنه، فورا متوجه این لطف می شن و تشکر و سپاس شون رو میگن، اما افراد بی کلاس و مغرور فکر می کنن کارِ انجام شده وظیفه بوده و کمک و لطف بقیه رو ندیده می گیرن.

 • اگه در خونه ای مهمون هستین، در تمیزکاریا و جمع و جور کردنا به میزبان کمک کنین. اگه اتومبیل دوستی رو امانت گرفتین، قبل از برگردوندن ، باکش رو از بنزین پُر کنین.
 • اگه اشتباهی انجام دهنده شدید، مسئولیتش رو قبول کنین، نه اینکه تقصیر رو گردن کس دیگری بندازین.

۱۰. باملاحظه و دلسوز باشین

افرادِ واقعا باکلاس، ذاتا حتی از فکر اینکه اسباب مزاحمت بقیه شن، اونا رو برنجانند، راه بقیه رو سد کنن یا به هر طریقی زحمتی واسه بقیه بسازن، پرهیز می کنن. یک فرد باکلاس وقتی در بین ناشناس هاست، سرش به کار خودش گرمه و کاری نمی کنه که بقیه ناراحت باشن. افرادی که واقعا باکلاس هستن، نسبت به همه مهربون و رئوف هستن؛ چه مدیرعامل شرکت شون باشه و چه پستچی یا سرایدار.

 • افراد باکلاس، اسم بقیه رو میدونن و وقتی مرتبا دیدارشان می کنن اونا رو به اسم شون خطاب می کنن، چه دربان باشه و چه همسر رئیس. این افراد با همه برابر رفتار می کنن، با احترام و نزاکت.

۱۱. آداب رفت و اومد رو رعایت کنین

تا جایی که می تونین از عبارات مؤدبانه استفاده کنین، مثلا بگید: «بله خانوم»، «نه آقا» و «متشکرم». با بزرگ ترها مؤدبانه رفتار کنین. اگه عطسه تون گرفت، دستمال جلوی دهن تون بگیرین. در بین جمع، خوردهای غذا رو از لای دندان هاتون درنیاورید. انگشت تون رو در دهن یا بینی تون نکنین. در بین جمع خودتون رو نخارانید، موهاتون رو برس نزنید، آرایش نکنین یا با لباس تون ور نرید. همه این کارا رو می تونین در خلوت تون انجام بدین، پس صبر کنین تا جای مناسبی پیدا کنین. با خندهای یهویی و پر سروصدا، سکوت رو نشکنید.

 • در صورت ضرورت کتابای آداب اجتماعی بخونین.

بخش چهارم: باکلاس غذا بخورین

باکلاس غذا خوردن هم در موقعیتای کاری و رسمی و هم در موقعیتای اجتماعی و خانوادگی اهمیت زیادی داره. ممکنه در هر منطقه یا شهری که زندگی می کنین، فرهنگ و قوانین خاص خودتون رو داشته باشین، اما اصول ثابتی وجود دارن که باید حتما به اونا توجه کنین.

۱. قبل از شروع غذا

اگه به یک مهمانی شام دعوت شدین، بهتره هر چه زودتر آگاهی بدین که می تونین در اون مهمانی شرکت کنین یا نه. چون که اگه میزبان مطمئن نباشه شما در مهمانی شرکت می کنین یا نه، برنامه ریزی واسه اون سخت تر می شه. اگه میزبان درمورد داشتن همراه صحبتی نکرده، بهتره کسی رو همراهتان نبرین.

برنامه-ریزی

۲. هدیه

اگه واسه اولین باره که به منزل میزبان می روید، بد نیس چیزی به عنوان کادو همراهتان ببرین. اگه دسر یا هر خوراکی دیگری به همراهتان می برین، توقع نداشته باشین میزبان سر میز شام یا در اون مهمانی از خوراکی شما استفاده کنه. چون ممکنه با بقیه غذاهایی که میزبان تدارک دیده همخوانی نداشته باشه و به هر حال میزبان واسه خوراکیایی که قراره سرو کنه برنامه ریزی کرده.

۳. شروع به غذا خوردن

اگه بیرون از خونه و در یک رستوران غذا می خورید، قبل اینکه هر کدوم از اعضای گروه غذای شون رو دریافت کنن، شروع به غذا خوردن نکنین. اگه مهمانی در منزل برگزار می شه، منتظر بمونین تا میزبان سر میز حاضر شه و قاشقش رو برداره و بعد شروع به خوردن غذا کنین.

۴. خوردن غذا

 • قبل اینکه سر میز بشینین، تلفن همراهتان رو خاموش کنین. وقتی که در جمع حضور دارین، با ادب نیس با تلفن تون صحبت کنین یا پیام بفرستید.
 • هیچوقت با دهن پر صحبت نکنین. این کار چندش آوره. حتی اگه کسی از شما سؤالی پرسید، اول غذای تون رو قورت بدین و بعد جواب بدین.
 • قبل اینکه به غذای تون نمک، فلفل یا هر طعم دهنده ی دیگری اضافه کنین، اول غذا رو بچشید. اگه این کار رو نکنین، ممکنه میزبان از این کار شما دلگیر شه.
 • قبل اینکه شروع به غذا خوردن کنین، همه غذا رو تکه تکه نکنین، یا تموم خورشت رو به برنج اضافه نکنین، هر بار یک یا دو تکه رو جدا کنین، یا یک یا دو قاشق خورشت روی برنج تون بریزین.
 • هیچوقت غذای تون رو فوت نکنین. اگه غذا خیلی داغه، یکی-دو دقیقه صبر کنین تا سرد شه.
 • بعضی از غذاها باید با دست خورده شن. در اینجور زمانی منتظر باشین اول میزبان شروع کنه.
 • از هر چیزی که روی میز قرار داره، یک یا دو لقمه امتحان کنین، مگه اینکه به غذای خاصی آلرژی داشته باشین.
 • اگه از غذای میزبان خوشتون اومده، حتما از اون تعریف کنین. اما اگه غذا رو دوست نداشتید، در مورد اون حرفی نزنید.
 • از قاشق و چنگال تون واسه غذا خوردن استفاده کنین نه واسه ژست گرفتن!
 • آرنج هاتون رو روی میز نذارین .
 • آروم غذا بخورین و سرعت تون رو طوری تنظیم کنین تا به طور تقریبی غذای تون همراه با میزبان به پایان برسه.
 • اگه در رستوران چیزی از دست تون ریخت جلو خدمت اشاره کنین به شما کمک کنه. اگه در منزل میزبان هستین، چیزی که ریخته شده رو وردارین و لکه رو پاک کنین. اگه لکه به این راحتیا قابل پاک شدن نیس، پیشنهاد بدین بعدا در پاک کردن اون کمک کنین.
 • وقتی غذای تون تموم شد، قاشق و چنگال تون رو روی میز یا توی بشقاب تون بذارین.
 • هیچوقت سر میز از خلال دندان یا نخ داندان استفاده نکنین.

۵. بعد از غذا

بعد از اینکه غذا تموم شد، بی معطلی مهمانی رو ترک نکنین. حدود یک ساعت در منزل میزبان بمونین، بعد از میزبان تشکر کنین، خداحافظی کنین و بعد مهمانی رو ترک کنین. اگه مهمانی غیر رسمیه، واسه تمیزکاری به میزبان پیشنهاد کمک بدین.

۶. بعد از ترک مهمانی

همیشه بعد از اینکه مهمانی رو ترک می کنین، قبل اینکه بیشتر از یکی دو روز بگذره واسه میزبان پیغام تشکر بفرستید. از غذای خوشمزه ی اونا تشکر کنین و واسه نشون دادن تشکر تون، درمورد یکی از چیزای دیگری که درمورد مهمانی دوست داشتین نظرتون رو بگید. پیغامی که می فرستید باید کوتاه و احساسی باشه. 


دسته‌ها: آموزشی