تاریخچه شرکت زامیاد :
این شرکت در سال 1342 تاسیس شده است و فعالیتهای آن شامل : ساخت و مونتاژ خوردهای بنزینی و گازوئیلی مطابق با استانداردهای بین المللی است این کارخانه در ابتدا شامل شرکتهای زر، که تولید کننده فنرهای صفحه ای و همچنین شرکت ایران رادیاتور بوده است که در حال حاضر هر کدام از این شرکتها به صورت مستقل فعالیت می کنند. شرکت زر در سال 1349 و شرکت ایران رادیاتور در سال 1350 به بهره برداری رسیده است. از سال 1362 وانت نیسان جونیوز 2000 در کنار تولیدات رنو 5 درب جزء تولیدات سایپا شد و در سال 1364 امتیاز ساخت وانت مزبور را از شرکت زامیاد خریداری گردید که به منظور افزایش قدرت موتور نیسان جونیوز شرکت سایپا قراردادی با شرکت نیسان موتور ژاپن منعقد نمود و با استفاده از تکنولوژی پیشرفته وانت نیسان با حجم موتور 2400 سانتیمتر مکعب از سال 1369 تولید می نماید تولید اصلی شرکت زامیاد همانطور که گفته شد وانت نیسان می باشد و هم اکنون در کنار این تولیدات مینی بوس ایویکو و کامیون و کامیونت ایویکو هم در این کارخانه ساخته و مونتاژ می گردد.
تاریخ بهره برداری : 1350
نوع مدیریت : دولتی
تعداد کل پرسنل پیمانکار : 780 نفر
تعداد کل پرسنل قراردادی : 219 نفر
تعداد پرسنل رسمی : 605 نفر – 1700 نفر کارگر به صورت پیمانکار و قراردادی – رسمی
«نفشه شماتیک سالن تولید شرکت زامیاد »
قسمتهای مختلف ساختمانی شرکت زامیاد :
همانگونه که از نقشه و کروکی مشاهده می شود شرکت زامیاد از بخشهای مختلف تشکیل شده است :
ساختمان اداری
دایره فروش و تحویل
سوله در دست احداث ایویکو
فروشگاه ایویکو
ساختمان اداری
خدمات بعد از فروش
ترانسپورت
نیروگاه پست پاساژ برق
تعاونی مصرف
تولید و کمپرسور هوای فشرده
ضبط اوقات
رستوران
ساختمان اداری در دست احداث
باسکول
مخابرات
نگهبانی و بانک
مسجد
سوله دوهزار و پانصد
سالن تولید
لیفتراک
پمپ بنزین
پست برق
ساختمان اداری و مدیریت
فایبرگلاس
تاسیسات مرکزی
پست منبع آب
آتش نشانی
حسابداری
انبار مواد.
گلخانه
نانوایی
مرکز آموزش
پمپ آب
مواد اولیه مصرفی در شرکت :
مواد اولیه که به طور کلی در خط تولید مصرف دارد ، شامل :
قطعاتی که به صورت بسته بندی شده و آماده وارد شرکت می شود. CKD
قطعات آهنی و ورقهای فلزی
رنگ – لاستیک ، چوب ، مواد دتر جنتی و روغنهای روان کننده – واکس
مواد چربی گیر و مواد فسفاته ( از نمکهای اسید فسفریک )
تینر به عنوان حلال رنگها ، بتونه ( نیتروسلولز ) استون ، پودرهای P.V.C که به صورت ژل مصرف می شود.
فابرگلاس ( استیرن ، کربنات کلسیم به صورت پودر ، رزینهای پلی استر – الیاف پشم شیشه و استون)
کارگاههای تولیدی داخل شرکت :
ساخت قطعات الف : برشکاری و قیچی ها ب : پرسکاری
ابزار سازی
مجموعه سازی
اتاق سازی
اتاق رنگ
تولید فایبر گلاس
مونتاژ شاسی ، اکسل ، موتور ودیگر قسمتهای سالم
تزئینات
باطری سازی
بخاری ( کارگاه جنبی )
کارگاه برشکاری :
در این کارگاه 2 قیچی هیدرولیکی 3 دستگاه از نوع پلماکس فرم بری ، یک دستگاه اره آتشی ، یک دستگاه قیچی کامپیوتری ، 3 دستگاه قیچی بادی وجود دارد ، قطعاتی که با گیوتین بریده نمی شوند. به علت شکل و حالت خاص که باید به ورقها داده شود با این دستگاه پلماکس بریده و فرم دهی می شود و برشها بعد از علامت زنی و شکل گرفتن قطعه صورت می گیرد.
از جمله مشکلات بهداشت حرفه ای در این قسمت صدای زیاد – نور کم – روغنی و لیز بودن زمین ، نداشتن حفاظ در بعضی از دستگاههای پرس و مشکلات ارگونومیکی را نام برد که در قسمت مربوطه به تفصیل توضیح داده خواهد شد.
کارگاه پرسکاری :
در این کارگاه 2 نوع پرس ، ضربه ای و هیدرولیک وجود دارد که این پرسها جهت ساختن و تغییر شکل دادن قطعات استفاده می شوند . جهت سوراخکاری از پرسهای هیدرولیک استفاده می شود . تعداد دستگاههای هیدرولیکی 12 دستگاه بوده و وزن آنها از 160 تن تا 800 تن می باشد. تعداد دستگاههای ضربه ای ( پرس سبک ) 16 دستگاه می باشد و به علاوه در این کارگاه عملیات کاردستی ( قطعاتی که توسط پرسها نمی شود بر روی آنها کار کرد. ) انجام می شود. در قسمت بالایی این کارگاه ، انواع دستگاههای خم کن هیدرولیکی دستی و ماشینی به تعداد 3 دستگاه وجود دارد . که جهت فرم دادن و خم دادن قطعات موجود می باشد. از جمله مسائل و مشکلات بهداشت حرفه ای در این کارگاه ، صدای زیاد ، نور کم ، تماس با مواد روغنی ، مشکلات ارگونومیکی ، لغزنده بودن زمین در بعضی نقاط کارگاه و دود و دمه ، مشاهده می شود.
اتاق سازی :
در این بخش قطعات ساخته شده اتاق مینی بوس و همچنین اتاق کامیون که به صورت C.K.D وارد شرکت می شود بعد از اینکه بوسیله 6 فیکسچر بزرگ ، اسکلت طرفین ، اتاق ، کف ، سقف قسمت جلو و عقب ساخته شد این قطعات روی هم مونتاژ می شوند و آهن کوبی صورت می گیرد. در قسمت اتاق سازی جلوی نیسان و بار نیسان اگر قطعات به صورت C.K.D آماده باشند آنها را در کنار یکدیگر گذاشته و در اثر جوشکاری آنها را مونتاژ می کنند ولی در حال حاضر کلیه قسمتهای اتاق و بار وانت نیسان توسط بخش پرسها و برشکاری قطعات ساخته می شود. بعد از عملیات جوش و متصل کردن بخشهای مختلف اتاق نیسان به قسمت صافکاری برده می شود و بر روی اتاق عملیات آهن کوبی و قلع کاری صورت می گیرد. و بعد از این مرحله وارد کارگاه رنگ می شود. در این قسمت انواع جوشکاری – نقطه جوش و قلع کاری وجود دارد. که از مشکلات عدیده بهداشتی این قسمت پرتوهای زیان آور مادون قرمز و ماوراء بنفش را می توان نام برد.
سالن رنگ :
در قسمت رنگ کاری ، اتق ماشین پس از عملیات صافکاری وارد اتاق های چربی گیر و فسفاته کاری می شود. پس وارد کوره خشک کن می شود. بعد از این اتاق ، وارد کابین رنگ آستر می شود. بعد از کابین رنگ آستر وارد کابین انتظار می شود. بعد از این کابین وارد کوره خشک کن رنگ می شود . سپس وارد ایستگاه سیلر کاری ودرز گیری میشود. بعد از این مرحله وارد کابین قیر پاشی میشود که در این ایستگاه حالت براقیت که بر روی رنگ آستر ایجاد شده از بین برده میشود چون در صورت براق بودن رنگ آستر مانع چسبیدن رنگ رویه می شود. سپس توسس آب تمام اتاق را شسته پس بوسیله باد تمام ذرات گرد و غبار احتمالی و آبهای جمع شده را از روی بدنه می شویند و خشک می کنند. سپس اتاق وارد کابین رنگ اصلی میشود. رنگ کاری بوسیله پمپ و پیستوله انجام میشود . بعد از این مرحله وارد کوره رنگ می شود سپس وارد چک نهایی و تزئینات می شود.
قطعات اتاق ماشین که به هم جوش خورده اند
شستشو با مواد فسفاته
خشک کن ( کوره )
اتاق رنگ آستر
کوره خشک کن
درز گیری و بتونه کاری
قیر پاشی ( P.V.C )
کوره
سمباده زدن اتاق
شستشو با آب
خشک کردن با آب و حرارت زیاد
رنگ اصلی
چک نهایی
خروج از اتاق و سالن رنگ
« روند رنگ کاری اتاق ماشین»
کارگرانی که در بخش اتاق سازی کار می کنند با مشکلات بهداشتی نظیر صدای زیاد ، دودودمه جوشکاری ، نکات ارگونومیکی ، تماس با اشعه های جوشکاری و نور کم مواجهه دارند.
کارگرانی که در بخش رنگ کاری و شستشو کار می کنند در معرض تماس با مواد شیمیایی نظیر فسفاتها ، مواد رنگی آنیلین دار ( الکلید ملامین ) P.V.C به صورت اسپری ، حلالهایی نظیر استون ، استیون و تینر به صورت ریوی و پوستی می باشند. از جمله مشکلات و مسائل بهداشت حرفه ای دیگر می توان به گرمای بالا به خصوص در فصل تابستان ، رطوبت و صدای زیاد در این سالن اشاره کرد .
کارگاه فایبرگلاس :
در این کارگاه از ترکیب حلالها ورزینها و استفاده از پشم شیشه قطعاتی را می سازند که فایبر گلاس گفته میشود. این قطعات شامل کاپوت ، گلگیر و بعضی قسمتهای دیگر اتاق می باشند.
مواد مصرفی در این کارگاه به شرح ذیل می باشند .
الف- مواد خام اصلی : رزینهای پلی استر ، الیاف شیشه ( پشم شیشه ) ژیلکوت که ترکیبی از رزینهای ایزوفتالیک و ارتوفتالئیک ، خمیر رنگ و پودر اورازیل تالک
ب : مواد کمکی :
کاتالیزور مک ( متیل اتیل کتون پراکسید )
تفتنات کبالت به عنوان شتاب دهنده و کاتالیزور
واکس ( پلی وینیل الکل )
مایع جدا کننده
استیرن ( فنیل اتیلن یا وینیل بنزن )
پودر اورازیل ( تالک )
استون ( یا دی متیل کتون یا 2- پروپانون )
کربنات کلسیم به صورت پودر
ماده رنگین ( پیگمانتهای رنگی + حلال تینر خمیر رنگ که در تهیه فایبر گلاس از بی اکسید تیناتنیوم به جای خمیر رنگ جهت ایجاد رنگ سفید استفاده می شود.
در این کارگاه ابتدا ژیلکوت را با استون به صورت محلول قابل استفاده در می آورند .و روی سطح قالب می پاشند ، در مرحله بعد رزین را با استون مخلوط می کنند. و بعد از اضافه کردن مک و ماده شتاب دهنده کبالت ظرف مدت نیم ساعت در قالب مورد نظر می پاشند و بعد از پوشش کل سطح توسط این معلول با یک لایه پشم شیشه روی آن قرار داده و با غلطک مخصوص آنرا در قالب جای می دهند و به همین ترتیب لایه اول ، دوم و سوم و الی آخر که بسته به نوع قطر قطعه و قدرت عمل مورد نظر فرق می کند. بعد از این مرحله و گذشت زمان 72-24 ساعت قطعه را از قالب جدا می کنند . و برش کاری لازم را روی آن انجام می دهند. و سپس قطعه را وارد کوره با دمای 90-80 درجه سانتیگراد می کنند. ( به مدت زمان یک ساعت ) بعد از خروج از کوره سوراخ کاری سمباده کاری ، برروی آن انجام می شود . و در نهایت به اتاق رنگ و مونتاژ برده می شود. از جمله مسائل و مشکلات بهداشت حرفه ای در این کارگاه تماس با حلالها ، گرد و غبارات ، پشم شیشه ، چسب و رنگ می باشد.
« فلوچارت خط تولید نیسان »
مونتاژ شاسی ، اکسل و موتور :
اکسل و موتور به صورت آماده C.K.D وارد شرکت می شود. ولی شاسی و یالهای آن جدا بود . و در شرکت عمل جمع آوری بر روی آن صورت می گیرد. در قسمت مونتاژ شاسی ، ابتدا یالهای شاسی روی فیکسچرهای مخصوص سوار شده و بخشهای اتصال دهنده یالها در محل مخصوص بوسیله پیچ و پرچ نصب می شود. بعد از این مرحله ، دیفرانسیل و موتور در محلهای خود قرار می گیرند. در حین عبور ماشین از قسمتهای دیگر کارگاهها ، عملیات دیگری از جمله نصب کابلها ، نصب پمپ باد و غیره انجام میگیرد. بعد از نصب موتور روی شاسی ، جهت ایجاد هماهنگی در وضع ظاهری ماشین قسمتهای مونتاژ را وارد اتاق رنگ کرده و رنگ یکسانی به شاسی موتور و کلیه قسمتها به غیر از اتاق می زنند. بعد از خروج اتاق از واحد تزئینات آنرا روی شاسی سوار کرده و پس از انجام عملیات و چک نهایی ، ماشین از انتهای خط خارج می شود.
ابزار سازی :
در این کارگاه قطعات مورد نیاز قسمتهای دیگر شرکت و همینطور قطعات مورد نیاز دستگاههای خط تولید ساخته شده و عملیات لازم روی آنها صورت می گیرد.که دارای دستگاههای تراش سبک و سنگین صفحه تراش و فرز سبک و انواع دریل و اره نواری ، دستگاههای تراش کامپیوتری و پیشرفته NC و C.N.C می باشد که دستگاههایی که طبق برنامه عمل تراش را انجام می دهند این دستگاهها دارای سرعت و وقت بالایی هستند.از جمله مشکلات بهداشتی در این کارگاه می توان به نور کم ، تماس با میستهای آب و صابون و روغنهای روان کننده ، صدا ، دودودمه اشاره کرد.
بررسی سروصدا در محیط کار Noise Accessment in the workplace
مقدمه :
صدا از دسته عوامل فیزیکی زیان آور است که در داخل و خارج از کارگاهها مسئله بهداشتی مهمی را بوجود می آورد لذا باید آنرا بدقت مد نظر قرار داد تا بتوان به موقع از خطرات احتمالی که ممکن است ایجاد کند ، جلوگیری کرد. اگر چه در روستاها با صدایی که بدست بشر ایجاد شده و یا ایجاد می شوند. متفاوت می باشد. از طرفی این صداها به مراتب ضعیف تر از صداهای ایجاد شده در مراکز شهری ، صنعتی هستند. در حال حاضر بزرگترین منبع ایجاد سروصدا در جوامع شهری عبارتند از : وسایل حمل و نقل زمینی ، هوایی ، دریایی و کارخانه های صنعتی .
کلمه سروصدا برای بیان صداهای ناخواسته ای بکار می رود که ناراحتی و اعتراض شنونده آن را به دنبال داشته باشد اگر چه عکس العمل افراد نسبت به سروصدا یکسان نیست ولی اگر سروصدا بلند و به مدت زیادی ادامه یابد. بدون شک به تعداد افرادی که از آن ناراحت می شوند ، افزوده می شود . در مورد سروصدای صنایع مشکل اصلی ناراحتی کارگران نیست بلکه اثرات سوء آن بر کارگران مانند سنگیی گوش یا کری شغلی غیر قابل جبران ، تاثیر سوء بر اعصاب و روان ، دستگاه قلب و روان و غیره می باشد. اگر چه ضایعات گوش زیاد و ناشی از عوامل مختلف می باشد اما سروصدا نیز به عنوان یک عامل مشخص می تواند با توجه به مدت زمان تماس و فاکتورهای مستعد کننده دیگر بر سیستم شنوایی انسان تاثیر سوء بگذارد. بطوریکه کری شغلی ناشی از صدا که غیر قابل برگشت می باشد از جمله بیماریهای ناشی از کار محسوب می شود.
اثرات و مداخلات سروصدای زیاد بر انسان :
اثر بر روی دستگاه شنوایی
تداخل با مکالمه
اثر بر روی اندام بینایی
اثر بر روی سیستم تعادلی
ناراحتی اجتماعی
اثرات عصبی
اثر روی الکترولیت های بدن
اثرات جانبی شامل کاهش راندمان کار و افزایش ریسک حوادث
اثرات روانی ( هیجان و تحریک پذیری )
اثرات فیزیولوژیک عمومی به طوریکه صدا ، باعث تحریک عصبی شده و ضربان قلب ، فشار خون- و مصرف اکسیژن و تعداد تنفس را افزایش دهد که این موارد برای کسانی که دارای بیماریهای قلب و عروق هستند و همچنین زنان باردار بسیار خطرناک است.
تعریف صوت ( Sound ) :
صوت از ارتعاش اجسام در یک محیط مادی کشسان ( لاستیک ) بوجود می آید . و ایجاد صوت در هوا ناشی از کم و زیاد شدن متناوب فشار جوی است. پس صوت در خلاء منتشر نمی شود. و برای انتشار آن نیاز به یک محیط عادی است . صوت مانند سایر پدیده های فیزیکی دارای فاکتورهایی است که به شرح آنها می پردازیم .
الف : فرکانس : به تعداد نوسانات انجام شده در یک واحد زمانی ( در اینجا ثانیه ) فرکانس اطلاق می شود. و واحد آن هرتز ( HZ ) یا سیکل در ثانیه است و فرکانس های صوتی قابل درک برای انسان در محدوده HZ 20000-20 قرار دارند.
ب : شدت صوت مقدار انرژی است که در واحد زمان از سطح عمود بر مسیر انتقال صوت می گذرد و واحد آن وات بر متر مربع می باشد.
ج : سرعت صوت : مقدار انرژی است که در واحد زمان از واحد سطح عمود بر مسیر انتقال صوت می گذرد. و واحد آن زمان می باشد. سرعت صوت در هوای صفر درجه سانتیگراد 331 متر بر ثانیه بوده و به ازاء افزایش هر یک درجه سانتیگراد به دمای هوا سرعت صوت 6/0 متر بر ثانیه افزایش خواهد یافت. از عوامل موثر در سرعت صوت می توان چگالی محیط و الایسته محیط اشاره کرد.
فشار صوت و تراز فشار صوت Sound Presseure and Sound Pressure Level
فشار صوت عبارت است از تغییرات فشار در یک سیال که تعادل فشار سیال به علت ورود صوت به آن به هم خورده است . یا به عبارت دیگر فشار صوت در هر نقطه عبارت است از نیرویی است که به وسیله موج صوتی بر واحد سطح وارد می شود. چون عکس العمل گوش نسبت به صوت لگاریتمی است به جای فشار صوت ، از لگاریتم آن نسبت به یک مبنای انتخابی استفاده می شود. که به تراز فشار موسوم است و تراز فشار صوت لگاریتمی نسبی مقدار فشار صوت می باشد و آنرا به SPL نشان می دهند . که فشار مبنا برابر است با 0002/0 نیوتن بر متر مربع واحد تراز فشار صوت بدین ترتیب دسی بل (dB ) خواهد بود. تراز فشار تصحیح شده ای که منطبق بر سیستم شنوایی انسان است را با dbA نشان می دهند که منظور از A نوع شبکه نمونه برداری است که منطبق بر سیستم شنوایی و قدرت شنوایی طبیعی انسان است.
انواع صوت از نظر زمان تناوب :
اصوات در مرحله تولید و انتشار خود ممکن است به اشکال مختلف وجود داشته باشند که این اشکال را می توان بر اساس تغییرات دامنه صوت به صورت زیر تقسیم بندی کرد :
الف : اصوات پیوسته
ب : اصوات ضربه ای یا کوبه ای
اصوات پیوسته : Continuous Noise
به اصواتی اطلاق می شود که در طول مدت زمان انتشار خود وقفه نداشته باشند. اصوات مکالمه و صدای صنعتی اغلب از این گروه هستند. این گروه خود به سه دسته زیر تقسیم میشوند.
الف – اصوات یکنواخت :
در این گروه تراز فشار صوت تغییرات قابل ملاحظه نداشته و اغلب کمتر از 5 دسی بل است.
ب _ اصوات متغیر زمان :
در این دسته تغییرات تراز فشار صوت در طول زمان بین 15- 5 دسی بل است.
ج – اصوات منقطع یا نوبتی : در این دسته تغییرات تراز فشار صوت بیش از 15 دسی بل در طول زمان است.
2- صدای ضربه ای یا کوبه ای impactor impuisire Noise :
تقسیم بندی آلاینده های شیمیایی بر اساس اثرات فیزیولوژیکی :
تحریک کننده ها : این مواد دارای اثرات سوزاننده و تاول زا و موجب التهاب مخاط سطحی می گردند، فاکتور غلظت در این مواد اهمیت بیشتری نسبت به فاکتورهای دیگر دارد. بعضی از مواد التهاب آور در قسمت فوقانی دستگاه تنفس اثر می گذارند . مثل فرمالدئید ، آمونیاک و هیدروژن کلراید بعضی از مواد محرک در قسمت تحتانی دستگاه تنفس اثر می گذارند مثل نیتروژن در اکساید و فشون ، قسمتی از مواد محرک هم روی قسمت فوقانی و تحتانی اثر می گذارند مثل برم ، کلر و ازن .
خفگی آورها : که موجب اختلا در عمل اکسیداسیون نسوج می شوند و دو دسته هستند:
الف : خفگی آورهای ساده مثل نیتروژن – دی اکسی کربن – متان .
ب: خفگی آورهای شیمیایی: مثل سیانوژن – نیتریتها – مونوکسید کربن و هیدروژن سیانید ، هیدروژن سولفور ، و غیره .
3 0 بیهوش کننده ها و مخدرها : این مواد عوارض شدید سیستمیک ایجاد نمی کند و دارای اثرات رخوت آور روی سلسله اعصاب مرکزی می باشند. مثل هیدروکربورهای استیلنی ، هیدروکربنهای اولیتنی – اتیل اتر – پروپان – استن و غیره .
4 0 سموم سیستمیک : این سموم موادی هستند که باعث صدمات ارگانیک به یک یا چند عضو می شوند مثل هیدروکربنهای هالوژنه همچنین باعث تخریب سیستم خونساز ( هماپوئتیک ) بدن می شود مثل بنزین و فنل . ضمنا سموم عصبی ( کربن ( دی سولفاید و … ) فلزات سمی ( سرب و جیوه ) و مواد سمی غیر معدنی ( آرسنیک و فسفر ) نیز جزء این گروه هستند .
5. سایر مواد معلق غیر از سموم سیستمیک : شامل گرد و غبارهایی که تولید فیبروز می کند سیلیس و آزبست ) گرد وغبارهای بی اثر ( کربن و گرد وغبارهای آلرژیک ( چوب ، زرین و غبارات آلی ) هستند. و قطعات مورد برش ، وضعیت جوشکاری و پوشش قطعه مورد جوشکاری دارد. همچنین فیوم ها هنگام ورود به ناحیه تنفسی میل ترکیبی زیاد با اکسیژن موجب تجمع این گاز در هوای اطراف خود می شود که با عملکرد طبیعی ریه تداخل پیدا کرده موجب عفونت مجاری تنفسی می شود . دمه های فلزی به علت تجمع آب در اطراف آنها موجب ورم کبدی می شود (پتی ) به طور کلی مقدار آسیب ناشی از دمه های فلزی ، بستگی به طول مدت تماس ، اندازه ذرات و خصوصیات شیمیایی دمه دارد.
گازهای ناشی از جوشکاری :
انیدریک ازت ، اکسید نیتریک ، دی اکسید ازت
منوکسید کربن
ازن
فسژن
فسفین
دمه های ناشی از جوشکاری :
اکسید آهن
اکسید منیزیم
مولیبدن
کرومیوم
اکسید کارمیوم
اکسید مس
ب: تولوئن : وزن مولکولی : 13/92 وزن مخصوص : 86 /0 نقطه جوش : 6/110
فشار بخار در : mmHg 8
بررسی ایمنی عمومی
ایمنی در صنعت
مقدمه : توسعه روز افزون صنایع و ایجاد واحدهای عظیم تولیدی ، صنعتی و کشاورزی و بهره برداری سریع از معادن جدید از یک طرف و استفاده از مواد شیمیایی و سموم دفع آفات نباتی گوناگون و کاربرد وسیع مواد رادیو اکتیو در صنایع مختلف از طرف دیگر موجب شده است که مسائل جدیدی از نظر مخاطرات بالقوه صنعتی و حوادث ناشی از کار و بیماریهای حرفه ای مطرح شده و کارشناسان و متخصصین بهداشت حرفه ای و حفاظت صنعتی را در کنار مدیران صنایع به فکر چاره اندیشی در این خصوص بیندازد . همه ساله بسیاری از هموطنان ما در گوشه و کنار کشور اسلامیمان به علت حوادث ناشی از کار و یا بیماریهای ناشی از عوارض محیط کار جان خود را خود را از دست داده و یا دچار مسمومیت ها و معلولیت های گوناگون می شوند. بنابر آماری که از سوی سازمان تامین اجتماعی گزارش شده است مجموعا 14074 سانحه در محیط کارخانه ها و کارگاههای تحت پوشش بیمه اتفاق افتاده است . تعداد روزهای از دست رفته در اثر حوادث ناشی از کار در سال مزبور بالغ بر 300 هزار روز بوده است. طبق نظر کارشناسان سازمان مزبور بیشترین نوع حادثه و آسیب دیدگی کارگران بیمه شده در اثر ضرب خوردگی بوده است. در سال مورد بررسی بیش از 53 میلیون تومان بابت غرامت دستمزد ایام بیماری ناشی از کار و بیش از 8 میلیون تومان بابت غرامت نقص عضو ، که بر اثر حوادث ناشی از کار بوجود آمده پرداخت شده است. پس به این ترتیب میزان زیانی که از این طریق متوجه نسل جوان و سازنده می شود. حائز اهمیت است. پس با توجه به موارد فوق الذکر ضروری است در کلیه کارگاهها با اتخاذ سیاست های مدیریت ایمنی و بهداشت کار و سازماندهی و تکمیل تشکیلات لازم و فراهم نمودن امکانات و تسهیلات در پیشبرد امر ایمنی و بهداشت کار کوشید تا از سوئی حوادث و آسیب های ناشی از کار را تقلیل یابد و از طرف دیگر با ارتقاء و بهبود شرایط محیط کار وضعیت مناسب برای افزایش راندمان کمی و کیفی تولید و کم کردن هزینه ها را فراهم آورد.
تشریح وضعیت ایمنی صنعت ، کمیته ایمنی و شرایط اجرای آن :
به منظور تامین مشارکت کارگران و کارفرمایان و نظارت بر حسن اجرای مقررات حفاظت فنی و بهداشت کار، صیانت نیروی انسانی و منابع مادی کشور ، در کارگاههای مشمول و همچنین پیشگیری از حوادث و بیماریهای ناشی از کار ، حفظ و ارتقاء سلامتی کارگران و سالم سازی محیطهای کار ، تشکیل کمیته های حفاظت فنی ، بهداشت کار ، با رعایت ضوابط و مقررات مندرج در آئین نامه کمیته ایمنی الزامی است. در کارگاههایی که دارای 25 نفر کارگر به بالا باشند کارفرما مکلف است کمیته ای به نام کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار در کارگاه با اعضاء ذیل تشکیل دهد.
کارفرما یا نماینده تام الاختیار او
نماینده شورای اسلامی کار یا نماینده کارگران کارگاه
مدیر فنی و در صورت نبودن او یکی از سر استادکاران شرکت
مسئول حفاظت فنی
مسئول بهداشت حرفه ای
وظایف کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار به شرح ذیل می باشد .
طرح مسائل و مشکلات حفاظتی و ایمنی و بهداشتی در جلسات کمیته و ارائه پیشنهادات لازم به کارفرما جهت رفع نواقص و سالم سازی محیط کار
انعکاس کلیه ایرادات و نواقص حفاظتی و بهداشتی و پیشنهادات لازم جهت رفع آنها به کارفرمای کارگاه
همکاری و تشریک مساعی کارشناسان بهداشت حرفه ای و بازرسان کار جهت اجرای مقررات حفاظتی و بهداشت کار
توجیه و آشنا سازی کارگران نسبت به رعایت مقررات و موازین بهداشتی و حفاظتی در محیط کار
همکاری با کارفرما در تهیه دستورالعملهای لازم برای انجام کار مطمئن ، سالم و بدون خطر و همچنین استفاده صحیح از لوازم و تجهیزات بهداشتی و حفاظتی در محیط کار
پیگیری لازم به منظور تهیه و ارسال صورت جلسات کمیته و همچنین فرمهای مربوطه به حوادث ناشی از کار و بیماریهای ناشی از کار به ارگانهای مربوطه
پیشنهادات به کارفرما جهت تشویق و تنبیه کارگرانی که در امر حفاظت فنی و بهداشت کار علاقه و جدیت دارند.
پیگیری لازم در انجام معاینات دوره ای و قبل از استخدام به منظور پیشگیری از ابتلاء کارگران به بیماریهای ناشی از کار و ارائه نتایج حاصله به مراکز بهداشت مربوطه و غیره .
اعلام موارد مشکوک به بیماریهای حرفه ای از طریق کارفرما به مراکز مربوطه و همکاری در تعیین شغل مناسب برای کارگرانی که به تشخیص شورای پزشکی به بیماریهای حرفه ای مبتلا شده و یا در معرض ابتلاء به آنها قرار دارند.
جمع آوری آمار و اطلاعات مربوطه از نقطه نظر مسائل حفاظتی و بهداشتی و تنظیم و تکمیل فرم صورت نواقص موجود در کارگاه
بازدید و معاینه ابزار کار ، وسائل حفاظتی و بهداشتی در محیط کار و نظارت بر حسن استفاده از آنها
ثبت آمار حوادث و بیماریهای ناشی از کار کارگران و تعیین ضریب تکرار ، و ضریب شدت سالانه حوادث
نظارت بر ترسیم نمودار میزان حوادث و بیماریهای حرفه ای و همچنین نصب پوسترهای آموزشی و بهداشتی و حفاظتی در محیط کار
اعلام کانونهای ایجاد خطرات حفاظتی و بهداشتی در کارگاه
نظارت بر نظم و ترتیب وآرایش مواد اولیه و محصولات و استقرار ماشین آلات و بازرس کار به نحو مطلوب و ایمن و همچنین تطابق صحیح کار و کارگر در محیط کار
تعیین خط مشی روشن و منطبق با موازین حفاظتی بر حسب شرایط اختصاصی شرکت جهت حفظ و ارتقاء سطح بهداشت و ایمنی محیط کار و پیشگیری از ایجاد حوادث احتمالی و بیماریهای شغلی
تهیه و تصویب و صدور دستورالعملهای اجرائی حفاظتی و بهداشتی جهت اعمال در داخل شرکت در پیشگیری از ایجاد عوارض و بیماریهای ناشی از عوامل فیزیکی و شیمایی و ارگو.نومیکی و بیولوژیکی و روانی محیط کار
در واحد ایمنی و بهداشت کارخانه زامیاد دو نفر کارشناس بهداشت حرفه ای و یک بهداشت کار جهت کنترل و مشاوره در کلیه مسائل مربوط به ایمنی و بهداشت فعالیت می کنند. این واحد فعالیت خود را به صورت مرتب و موثر از چند سال پیش شروع کرده و خدمات زیادی در ارتباط با ایمنی و بهداشت برای پرسنل شرکت ارائه کرده است در شرکت زامیاد کمیته حفاظت و بهداشت هر ماه با شرکت اعضاء مربوطه تشکیل و. پیرامون مسائل مربوطه نظرخواهی و تصمیم گیری می شود.
نظم و نظافت کارگاهی ( House Keeping ) : نظم و نظافت کارگاهی شاید به نظر ساده آید ولی یکی از فاکتورهایی است که در پیشگیری از حوادث و کاهش مهم و موثر می باشد. عدم نظم و نظافت کارگاهی شرایط غیر ایمن زیادی را که پتانسیل خطر زائی را دارند ، بوجود خواهد آورد . که این موضوع در اکثر کارگاههای کارخانه و محوطه شرکت رعایت نمی گردد. در اکثر کارگاههای مونتاژ قطعات تولیدی و مواد و وسایل مثل تخته ها و جعبه های خالی آنها در کف سالن رها می گردد در محوطه شرکت محصولات و مواد اولیه به صورت فله ای و بدون نظم قرار می گیرند – پالت های مختلف قطعات تولیدی مشکلات فراوانی در محوطه درست کرده است که توصیه می شود کمیته ویژگی را جهت سازمان دهی تهیه و با نظارت واحد بهداشتی و ایمنی ساماندهی داده شوند.
رنگها و کاربرد ایمن آنها در صنعت : یکی از موارد مهم اصول ایمنی آموزش ایمنی رنگها و علایم ایمنی در محل کار می باشد که با دانستن آن می توان از بسیاری از حوادث و خطراتی که در اثر اشتباه کاری پیش می آید جلوگیر به عمل آورد. کمیسیون بین المللی کار تعیین استانداردها با همکاری دفتر بین المللی کار مقررات بین المللی رنگهای حفاظتی را تدوین نموده در این مقررات :
رنگ زرد لیموئی : برای نشان دادن خطر بکار می رود.مثلا در صورتیکه حفاظ قسمتی از ماشین موقتا برداشته شده باشد با این رنگ به آسانی مشخص می شود.
رنگ قرمز : علامت توقف و موارد مربوط به مبارزه با آتش سوزی را نشان می دهد.
رنگ سبز : نشان دهنده راههای تخلیه و راههای فرار اضطراری ، پستهای کمکهای اولیه ، اجازه عبور وسایل نقلیه و بطور کلی معرف تاسیسات حفاظتی است. همچنین به عنوان نشانه ایمنی و سلامتی به کار می رود .
زرد – سیاه : هرگونه انسداد یا موانع مثلا ستون و یا سایر اشیاء ثابت تا ارتفاع یک متری از رنگ آمیزی زرد – سیاه استفاده می کنند و راههای عبور معمولا با رنگ سفید نشان داده می شود.
محل عبور و مرور عادی در کف کارگاه با خطوط سفید و موازی نشان داده می شوند . ی
از رنگها همچنین برای وجه تمایز محتوی کپسولهای آتش نشانی به عنوان ظروف تحت فشار استفاده می شود.
( کپسول آبی رنگ محتوی آب – کپسول زردرنگ محتوی کف – کپسول قرمز رنگ محتوی پودر خشک – کپسول سیاه محتوی و کپسول سبز حاوی BCF و ضمنا پتوی خاموش کننده آتش بیشتر جلد قرمز رنگ دارد در ارتباط با انتقال اطلاعات ساده ، اخطاری – دستوری و اورژانس از رنگهای موجود بر طبق نور استفاده می شود ( استاندارد ISO )
متن رنگی قرمز برای اعلام پرهیز از انجام فعل و تصویر مندرج در آن زمینه رنگی
زمینه آبی به مفهوم اجبار و دستور به انجام فعل دیکته شده
مثلث زرد : به مفهوم هشدار و اعلام امکان وقو.ع خطر و حادثه Danger
مربع سبز رنگ : نمایانگر Safty Action ( انجام دادن آن ایمن است )
علامت جهانی ایمنی صلیب سبز رنگ است ولی در کشور ما حلال سبز رنگ است.
ایمنی برق
مقدمه :
ایمنی برق : در تاسیسات الکتریکی مسئله ایمنی به علت خطرات آنی و غیر قابل جبرانی که دارد بسیار مهم بوده و یک از موضوعات مهمی است که اخیرا به علت گسترش صنایع اتوماتیک مورد توجه کلیه کسانی که به طریقی در تاسیسات الکتریکی ، شبکه ها و دستگاههای الکتریکی کار می کنند و لذا به علت ضرورت و اهمیت این مسئله در سلسله مراتبی موضوع ایمنی در مقابل برق گرفتگی و در رابطه با آن اقدامات حفاظتی در شبکه های الکتریکی و دستگاههای برقی در مقام پیشگیری و همچنین اقدامات لازم جهت علاج برق گرفتگی مورد بحث قرار خواهد گرفت.
علل برق گرفتگی : خطرات مختلف ناشی از برق وجود دارد که دستگاههای برقی ، مولدهای موتور ، سیمهای برق و بالاخره اشخاص را تهدید می کند. علل خطرات را می توان به شرح زیر تقسیم نمود.
اتصال زمین نامطلوب :
هنگامی ایجاد می شود که یک هادی حاصل جریان برق دار در اثر بروز عیب در سیستم به زمین متصل گردد.
اتصال کوتاه : تماس ناخواسته دو سیم بدون عایق به یکدیگر باعث می شود که جریان شدیدی از مدار عبور کند و باعث گرم شدن زیاد سیمها و در برخی موارد موجب آتش سوزی می گردد. و باعث ایجاد یک اختلاف پتانسیل بین بدنه و زمین می شود.
عوامل موثر در برق گرفتگی :
نوع جریان : جریان الکتریکی به دو دسته ( D.C ) و متناوب ( AC ) تقسیم می شود. مقاومت بدن در مقابل جریان متناوب کمتر است پس در شرایط یکسان در جریان متناوب شدت جریان بیشتری از بدن عبور می کند و در نتیجه خطرناک تر است.
فرکانس جریان : در فرکانسهای خیلی بالا انرژی برق هدف گرمایش بدن می شود و احتمال ایجاد شوک الکتریکی بسیار کم است. البته نتایج تجربی نشان می دهد که نقطه اوج خطر در فرکانسهای 60-50 هرتز می باشد و در خارج از این محدوده خطر کمتر است.
مسیر جریان : برق ممکن است از مسیرهای گوناگون عبور کند و در هر مسیر مقداری از جریان در قلب عبور کند. هر چه درصد عبور جریان از قلب بیشتر باشد میزان خطر نیز بیشتر است.
حفاظت دهی در مقابل برق گرفتگی :
همانطور که گفتیم در صورت اتصال یک سیم به بدنه دستگاه اختلاف پتانسیل بین بدنه و زمین بوجود می آید. حال اگر شخصی بدنه دستگاه را لمس نماید. بین محل تماس این شخص و زمین اختلاف ولتاژی به وجود می آید که چناچه اختلاف آن از 65 ولت بیشتر شود برای او خطرناک خواهد بود. زیرا معمولا مقاومت بدن یک شخص حدود 3000-1300 اهم می باشد. و عبور جریان بیش از 50 میلی آمپر از بدن انسان خطر مرگ را در بر دارد . با توجه به مطالب گفته شده به شرح روشهایی جهت محافظت در برابر برق گرفتگی می پردازیم .
حفاظت سیمها و کابل ها :
این بخش از حفاظت با انتخاب صحیح فیوز قابل بررسی است. فیوز یک وسیله ارزان قیمت در مقابل اتصال کوتاه و اضافه بار است که در مسیر سیم فاز قرار گرفته و به عنوان محافظ موضعی در مسیر الکتروموتورها مورد استفاده قرار می گیرند.
حفاظت موتورها :
از آنجا که بیشتر مصرف کننده ها خصوصا مصرف کننده های 3 فاز در مراکز صنعتی ، موتورهای 3 فاز در راه اندازی یک موتور الکتریکی به کنتاکتور ، رله فیوز احتیاج داریم . حفاظت موتورها با انتخاب صحیح هر یک از اجزای فوق با توجه به قدرت و سایز مشخصات موتور تامین می شود.
حفاظت از طریق سیم اتصال به زمین :
در این نوع حفاظت آن قسمت هادی دستگاه که با شبکه تغذیه ارتباط الکتریکی ندارند. توسط سیم به زمین وصل می شوند . تا موقعی که اتصال بدنه در دستگاه الکتریکی دستگاه به بدنه آن اتصال پیدا کند. جریانی از بدنه دستگاه به نقطه صفر ترانسفورماتور شبکه ، از طریق سیم وصل شده به زمین جاری می شود. مقدار این جریان باید به اندازه ای باشد تا جریان خط ، باعث قطع سریع وسیله حفاظتی ( مثلا فیوز شده ) و ولتاژ تماس قطع گردد. مقدار مقاومت زمین باید حداکثر 37/0 اهم باشد تا جریان خطا باعث قطع سریع فیوز شود. البته بهتز است که این مقدار کمتر باشد ، زیرا تجربه نشان داده که در طول زمان احتمال افزایش آن وجود دارد.
حفاظت موتورها از طریق کلید : کلید وسیله حفاظتی مطمئنی است که برای قطع اضطراری مدار بکار میرود .
حفاظت از طریق ولتاژ کم : همانطور که گفتیم تماس با ولتاژ بالای 65 ولت بسیار خطرناک است اما زیر آن و حدود 50 ولت کاملا بی خطر می باشد. به همین جهت در بعضی موارد می توانیم از مصرف کننده هایی با مشخصات تغذیه ای 50 ولت استفاده نمائیم .
حفاظت توسط عایق مضاعف : یعنی عایق نمودن اضافی قسمتهای الکتریکی مدار مانند ترمینالها ، کلیدها و موتور دستگاهها
حفاظت به وسیله ترانسفورماتورهای مجزا کننده :
این ترانسفورماتور سیم نول را از زمین جدا می کند به طوریکه سیمهای نول بعد از ترانسفورماتور دارای اختلاف فشار الکتریکی با زمین نمی باشد.و زمین در برابر آنها عایق است. و زمین دیگر حالت نول ندارد و اگر شخصی به تنهایی سیم فاز و نول را در دست گیرد برق از بدن او عبور نمی کند. باید توجه داشت که ترانسفورماتور حفاظتی ، حتما دارای دو سیم پیچ جدا از یکدیگر باشند تا در صورت پیدا شدن اتصال بدنه در مصرف کننده ولتاژ تماسی بین محل تماس و زمین وجود نداشته باشد.
حفاظت از طریق رله دیفرانسیل : رله دیفرانسیل روی موتورها و مصرف کننده ها نصب شده و روی اختلاف جریان ورودی و جریان خروجی دستگاه عمل کرده و در صورت ایجاد اتصال بدنه در دستگاه و مدار جریان ، خطا به زمین ، میزان جریان خروجی از دستگاه کمتر از جریان ورودی می شود. جریان ورودی و خروجی که در دو سیم پیچ که در جهت مخالف یکدیگر پیچیده شده می رود. در حال عادی که اتصال بدنه بوجود نیامده جریان در هر دو سیم پیچ مساوی بوده و حوزه مغناطیسی ایجاد نمی شود . ولی در اثر ایجاد اختلاف بین دو. جریانی که در این دو سیم پیچ می رود. حوزه مغناطیسی ایجاد شده و هسته مغناطیسی باعث قطع مدار می گردد. زمان قطع مدار حدود 3 0/0 ثانیه بوده و بدین طریق اتصال به بدنه را در این مدت کوتاه قطع می کند.
حفاظت از طریق هم بندی یا اطاقهای هم پتانسیل :
در برخی موارد می توان برای حفاظت افرادی که در اطاقهای کاملا فلزی کار می کنند. بدنه اطاق را به سیم فاز وصل کرد و یا اینکه بوسیله یک سیم همه بدنه های فلزی دستگاهها و سیستمهای لوله کشی آب و شوفاز و مانند آن را به یکدیگر وصل نمود که در یک چنین محیطهایی افراد تحت اختلاف سطح الکتریکی قرار نمی گیرند.
بازرسی مداوم به منظور اطمینان از سالم بودن عایق بندی کابلها و همچنین کوتاه کردن سیمهای رابط
حفاظت از طریق ایزوله کردن شخصی : در این روش کارکنان را بوسیله دستکش ، کفش و لباس حفاظتی که از مواد عایق ساخته شده اند در مقابل ورود جریان از بدن کف محل کار را با مواد عایق مانند فرش لاستیکی یا زیر پاییهای عایق می پوشانند.
بررسیهای سیستم برق شرکت :
در طی بررسیهای انجام یافته مشخص شد که در چندین کارگاه مثل ابزارسازی و مونتاژ نیسان چاره ارت دارد و دستگاههای موجود در هر سالن به توسط یک سیم ارت به هم وصل شده به چاره ارت آمده اند. گفتنی است اسکلت فلزی و ستونهای شرکت همه به چاه ارت وصل شده و دریای ارت درست شده است بطوریکه در صورت عمل نکردن یک چاه چاه بعدی برق را هدایت می کند. در این مورد که آیا چاهها مقاومت استاندارد هدایت جریان الکتریکی را دارد . آزمایش انجام نشده است ولی طبق گفته کارشناس برق شرکت چاه با توجه به قدیمی بودن کارایی لازم را دارند که پیشنهاد می گردد . ماهانه و یا هر چند مدت یکبار مقاومت سیمهای ارت و چاهها اندازه گیری و کنترل گردد. در بازرسی از سالنها مشاهده گردید که جلوی تابلوی برق فرش لاستیکی عایق وجود ندارد. سیم کشی های داخل سالن در بعضی از مناطق مثل مونتاژ نیسان کاملا ایمن نبوده و احتمال خطر وجود دارد. دستگاههای واحد پرس از برق 3 فاز استفاده نموده و هر کدام از دستگاهها دارای فیوز جداگانه ای می باشند. مسئله مهم در این مورد قرار دادن یک زیر پایی عایق برای اپراتورهای این دستگاهها می باشد که در بسیاری از موارد رعایت نشده و بعضا مشاهده گردید که یک زیر پایی آهنی مورد استفاده می باشد. در بسیاری از نقاط مثلا در کنار ستونها موجود در کارگاهها سیم ها و کابل های برق رها شده و هیچگونه حفاظتی روی آنها صورت نگرفته است. که توصیه می شود کلیه سیمهای برق باید دارای روپوش عایق بوده و از پیچیده شدن آنها به دور اشیاء تیز و برنده اکیدا خودداری شود. تابلوهای برق درون محفظه قفل دار قرار نگرفته و در دسترس همه می باشد که احتمال خطر وجود دارد. در بعضی نقاط برای اتصال سیم های برق به پریز از دو شاخه استفاده نشده و دو سر سیم در درون پریز قرار داده شده است . فیوزها و کلیدهای برق به علت قرار گرفتن قطعات و لوازم در ارتفاع های زیاد و کنار دیوارها در قسمت پشت قرار گرفته و دسترسی به آنها در مواقع ضروری و مشکل است. سیم کشی هایی که در ارتفاع کمتر از 5/2 متر از سطح زمین یا کف کارگاه واقع شده اند باید حصارکشی شده و یا در داخل لوله هایی از جنس فولاد یا هر ماده دیگر که در برابر ضربه و صدمات ناشی از آن استشکام کافی داشته باشند قرار داشته باشند قرار داده شوند. سیم های نول ، حفاظت کننده و جبران کننده باید به وضوح از سایر سیمها متمایز شود.
ایمنی ماشین آلات
ایمنی وسایل پرتابل :
دستور العملهای ایمنی هنگام کار با ابزار آلات دستی :
الف ) کار با پیستوله نقاشی
هنگام کار با پیستوله نقاشی باید از ماسک تنفسی مناسب استفاده گردد.
هنگام کار پیستوله را طوری باید تنظیم نمود که غبار زیادی تولید ننماید.
به منظور پاک کردن کابین های رنگ کاری و محلهای مشابه از استعمال هوای فشرده و مایعات قابل اشتعال باید جلوگیری شود.
استعمال دخانیات ، استفاده از آتش روب ، فرهای برقی و …… در کابینهای رنگ کاری و محلهای مشابه ممنوع است.
ب) چکش کاری :
قبل از به کار بردن چکشها ، باید مطمئن شد که دسته چکش چرب و شکسته نبوده و در جای محکمی قرار گرفته باشد.
محل استقرار دست باید در قسمت نزدیک به انتهای دسته چکش باشد و ضربات درست .و مستقیم به قطعه کار وارد گردد.
هنگام کار با چکش ، همیشه باید سر پهن چکش مورد استفاده قرار گیرد.
هنگام کار با چکش دو شاخ پس از خارج کردن قسمتی از میخ استفاده از تکیه گاه که زیر چکش برای به حداقل رساندن فشار وارده الزامی است.
برای جلوگیری از بروز حادثه هیچگاه نباید چکش را در جاهای مرتفع قرار داد.
ج) کار با آچار پیچ گوشتی :
از آچار پیچ گوشتی که دسته آن هرز است هرگز نباید استفاده نمود.
هنگام کار ، نوک آچار پیچ گوشتی مورد استفاده باید قالب شکاف پیچ باشد.
هرگاه نوک آچار در اثر استفاده ، شکسته و یا پهن شده باشد باید فورا نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام شود.
قطعه کار را هنگام پیچ کردن باید روی سطح صاف قرار داد. هیچگاه نباید عمل پیچ کردن بر روی دست انجام گیرد.
هنگام انجام کارهای الکتریکی باید از آچار پیچ گوشتی با دسته و روکش بدنه عایق استفاده شود.
مقررات ایمنی هنگام کار با آچارهای پنوماتیک ( بادی ) :
آچار را متناسب با نوع کار انتخاب نمائید.
قبل از شروع کار بررسی نمائید که اتصالات آچار با بستهای مناسب وصل شده باشند.
شیلنگ هوا باید یک تکه باشد.
برای پیشگیری از زدگی و خم شدگی بی مورد شیلنگ های هوا ، فنرهای محافظ ، آنها باید در جای خود قرار داشته باشند.
هنگام کار با آچار آن را به طور صحیح در دست بگیرید.
هنگام کار با آچار در زیر بدنه خودرو، استفاده از عینک ایمنی ضروری است.
از هر شیلنگ فقط در محدوده آن استفاده نمائید و آن را بیش از اندازه نکشید.
شیلنگ هوا را از منابع داغ و گرم دور نگهدارید.
بعد از استفاده از آچار ، شیلنگ آن را به طور ناگهانی رها نکنید.
شیلنگ مربوط به آچار را زیر دست و پا نیندازید و از برخورد آن به لبه های تیز و برنده جلوگیری نمائید.
هنگام تعویض آچار و متعلقات مربوط به آن را در ناحیه صورت قرار ندهید.
شیر اصلی تغذیه کننده هوای شیلنگ را بعد از پایان کار ببندید.
به محض مشاهده زدگی و یا فرسودگی در شیلنگ آن را از رده خارج نمائید.
در صورت بروز هر گونه نقص فنی به مسئول مربوطه اطلاع دهید.
توصیه های ایمنی لازم هنگام کار با قلاب جرثقیلها و بازدید دوره ای از آنها :
در صورت مشاهده نقایص زیر ضروری است قلاب جرثقیل تعویض گردد.
وجود ترک و شکاف روی قلاب
فرسایش بیش از 10 درصد قطر استاندارد نواحی خطر ( نواحی تماس مستقیم با بار )
انحنای غیر طبیعی شاخه قلاب
تغییر شکل وضع اولیه و زده ها
عدم چرخش روان قلاب در بلبرینگ
نبودن علائم و مشخصات فنی بر روی قلاب
ایمنی لیفتراک : نکات ایمنی کار با لیفتراک
از حمل بار با وزن بیش از ظرفیت لیفتراک خودداری شود. ظرفیت لیفتراک تعادلی بر حسب فاصله مرکز ثقلی که روی شاخکها واقع شده تا دیوار پشت شاخک بیان می شود.
از چرخشهای ناگهانی سرپیچها باید خودداری شود زیرا سبب افتادن بار یا چپ کردن لیفتراک می شود.
محلهای عبور لیفتراک باید با خط کشی در کارخانه مشخص شود. بطوریکه لیفتراکها در مسیر دیگری تردد نکنند.
از سوار کردن افراد متفرقه روی لیفتراک باید خودداری شود.
هرگز با سرعت زیاد در کارخانه (بیش از 4 کیلومتر در ساعت ) حرکت نکنند.
هنگام حمل بار با پالتهای باز باید پالتها بطور محکم و استوار توسط شاخکها بلند شود تا از افتادن بار جلوگیری شود.
هنگامیکه لیفتراک بدون بار حرکت می کند شاخکهای آن باید در پایین ترین حالت قرار گیرد تا از تصادم پیشگیری شود.
لیفتراک باید مجهز به چراغ باشد.
رانندگان لیفتراکها باید دارای گواهینامه بوده و از نظر شنوایی و بینایی کاملا سالم باشند.
لیفتراک باید درای برق هشدار دهنده باشد تا در موقع حرکت افراد را مطلع کند.
هرگز نباید بار را تا اندازه ای بلند کرد که جلوی دید راننده را بگیرد.
بطور مرتب لیفتراکها باید تا حد امکان در حمل بار شاخکهای لیفتراک را پایین نگهدارد
راننده لیفتراک باید تا حد امکان در حمل بار شاخکهای لیفتراک را پایین نگهدارد.
راننده لیفتراک باید تا حد امکان در حمل بار شاخکهای لیفتراک را پایین نگهدارد.
برای بلند کردن پالت حاوی بار دکل لیفتراک باید عمودی بوده و یا با زاویه اندکی به عقب متمایل باشد
در حمل کردن پالتها باید دکل کمی به عقب متمایل باشد تا از پایداری لیفتراک کاسته نشود.
در هنگام پیچیدن در سر تقاطع تند این عمل می بایست قبل از رسیدن به محل تقاطع انجام شود زیرا شعاع چرخشی لیفتراک تعادلی زیاد است و هرگز نباید دور زدن از وسط تقاطع شروع شود.
لیفتراک هیچگاه نباید روشن ترک شود.
ایمنی حریق
ایمنی حریق : آتش سوزی یکی از خطرناک ترین حوادثی است که خسارات جانی و مالی فراوانی به بار می آورد. آمارهای به دست آمده معرف این ادعاست . در آتش سوزی که در سال 1341 در انبار فرش بانک کارگشایی اتفاق افتاد 12 میلیون خسارت به بار آورد. همچنین در آتش سوزی که در سال 1375 در کارخانه ایران تایر اتفاق افتاد به نقل از جراید 200 میلیون تومان خسارت در بر داشته است . لذا مبارزه با آتش و آتش سوزی جهت حفظ سرمایه ملی و جان افراد مهم و ضروری است به منظور پیشگیری از بروز حریق باید علت رخ دادن مورد تفحص و تحقیق قرار گیرد. که متاسفانه در بسیاری موارد به دلایل متعدد حفاظتی و حرارتی دلایل آنها اعلام نمی گردد. با آگاهی از اینکه عوامل ایجادحریق
1- اکسیژن 2- سوخت 3- حرارت 4- بعلاوه عامل چهارم زنجیره واکنش می باشد. که با حذف یکی از این عوامل می توان از ایجاد حریق جلوگیری کرد. همچنین باید گفت که عوامل موثر در شدت حریق شامل 1- مقدار و نوع موادی که در معرض حریق می باشند 2- وسعت مواد قابل اشتعال 3- در صد اکسیژن هوایی که عمل احتراق در آن صورت می گیرد.
زیانهای ناشی از حریق :
زیانهای ناشی از حریق عبارتند از :
زیانهای جانی : مطالعات NFPA نشان داده است که کودکان زیر 5 سال و افراد مسن بالای 75 سال- بیشترین درصد مرگ و میر را در بین افراد جامعه تشکیل می دهند.
زیانهای مالی : این زیانها به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند .
الف- زیانهای مالی مستقیم ناشی از حریق : این زیانها شامل اموال سوخته ، تجهیزات ، ساختمان ، مواد اولیه و محصول می باشند که برآورد قیمت آنها تا حدودی دقیق می باشند.
ب) زیانهای مالی غیر مستقیم ناشی از حریق : این زیانها چندین برابر زیانهای مستقیم می باشند ولی بطور دقیق تخمین زده نمی شوند.
انواع حریق : کارشناسان و متخصصین ، آتش نشانی برای مبارزه صحیح و اصولی با آتش سوزیها آنها را به 4 گروه A,B,C,D تقسیم می کنند. تا هنگام اطفاء حریق دچار مشکل نشوند.
گروه A : آتش سوزی جامدات قابل اشتعال یا خشک شامل چوب ، کاغذ ، پارچه ، لاستیک ، حبوبات و غیره می باشد. که بهترین راه مبارزه با آنها استفاده از وسایل خنک کننده آتش مانند آب است.
گروه B : این نوع آتش سوزیها مربوط به مایعات قابل اشتعال شامل مشتقات نفتی مثل نفت ، بنزین ، گازوئیل و غیره می باشد.بطور کلی مایعات قابل اشتعال را می توان به دو گروه تقسیم کرد.
الف- مایعات سریع الاشتعال : ذرات آن سریعا تبخیر شده و در فضا پخش می شود و اگر شعله آتش به آنها نزدیک شود. سریعا مشتعل شده و حتی ممکن است ایجاد انفجار نماید. مانند بنزین ، الکل ، به همین علت است که مخازن خالی از بنزین و تینر و استون بسیار خطرناک تر از مخازن پر در بسته است.
ب- مایعات کند اشتعال : مانند نفت و گازوئیل و غیره که برای خاموش کردن این قبیل آتشها باید از وسایلی استفاده نمود که ارتباط


5 دسته‌بندی نشده  نیسان مونتاژ لیفتراک کارگاه فشار عایق صوت زیاد دستگاههای حفاظتی حفاظت حریق حرفه پیچ بیماریهای بهداشتی بهداشت برق بدنه اتصال اتاق آچار
قیمت: 100 تومان

برای پیدا کردن مطالب مشابه در این سایت ، از قسمت جستجو استفاده کنید 

کلمه کلیدی را وارد کنید :


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

5

30 (2393)

HYPERLINK “http://vahidsaeedi.blogfa.com/post-3.aspx” رفتارشناسی حیوانات اهلی مقدمه: در طول چندین هزار سال انسان شکارچی و مصرف کننده گوشت می‌باشد. انسان Homoerectus در 400 هزار سال قبل شکار و استفاده از آتش را برای پختن گوشت آغاز ادامه مطلب…

5

30 (2354)

7) بحث با توجه به مصرف رو به رشد فراورده های پروتئینی دریائی در جهان و سمیت بالقوه فلزات سنگین در این ماده مصرفی، بررسی این عوامل به عنوان یک شاخص بهداشتی در دستور کار ادامه مطلب…

5

30 (2252)

کارآفرینی کارخانه ماکارونی مقدمه ماکارونی در حال حاضر به عنوان عنصری پر اهمیت در تامین غذای روزانه مردم دنیا از جایگاه ویژه ای برخوردار است . با توجه به این مهم گروهی از پیشگامان آرد ادامه مطلب…

background